در صورتی که توافق صلح میان امریکا و طالبان به نتیجه برسد، ترامپ ماه آینده به کابل خواهد آمد

صبح کابل
در صورتی که توافق صلح میان امریکا و طالبان به نتیجه برسد، ترامپ ماه آینده به کابل خواهد آمد

همزمان با آغاز گفت‌وگوهای صلح میان زلمی‌خلیل‌زاد و طالبان در قطر، برخی از منابع امریکایی گفته اند در صورتی که توافق صلح میان دو طرف به نتیجه‌ برسد، دونالد ترامپ ماه آینده به افغانستان خواهد آمد.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری امریکا گفته است که تلاش می‌کند، با توافقی که میان زلمی‌خلیل‎زاد و طالبان در قطر صورت می‌گیرد، نیروهایش را در افغانستان کاهش دهد.

این درحالی است که اخیرا روزنامه‌ی واشنگتن پست، به نقل از چند مقام امریکایی گزارش داده است که ایالات متحده و طالبان، به توافق ابتدایی دست‌یافته ‌اند و بر اساس آن، دولت امریکا در حال آمادگی برای خروج شش‌هزار سرباز امریکایی از افغانستان است.

در همین حال منابع امریکایی به رسانه‌ها گفته اند که قرار است فردا دوشنبه ‌(۱۴اسد) هیأتی از امریکا به پاکستان برود و با مقامات این کشور دیدار و گفت‌وگو کند.

هرچند تا کنون در مورد این که در رأس‌ این هیأت کی قرار دارد چیزی گفته نشده؛ اما احتمالا آلیس ویلز، معاون وزارت خارجه‌ی امریکا در رأس این هیأت خواهد بود.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که روز شنبه (۱۲اسد) هشتیمن دور گفت‌وگوها میان طالبان و هیأت امریکایی در قطر آغاز شد. زلمی خلیل‌زاد نیز پیش از این دور گفت‌وگوها گفته بود: «طالبان سیگنال‌هایی داده‌ اند که می‌خواهند به یک توافق برسند. ما هم آمادگی رسیدن به توافق خوب با طالبان را داریم.»

حکومت افغانستان نیز به منظور گفت‌وگو با طالبان یک هیأت ۱۵نفری را تعیین کرده است.