دونالد ترامپ:اگر بخواهیم در یک هفته در جنگ افغانستان پیروز می‌شویم

صبح کابل
دونالد ترامپ:اگر بخواهیم در یک هفته در جنگ افغانستان پیروز می‌شویم

رییس جمهور امریکا گفته است که کشورش می‌تواند در جریان یک هفته در نبرد افغانستان پیروز شود؛ اما این کار را نخواهد کرد؛ زیرا ۱۰ میلیون نفر جان‌های خود را از دست خواهند داد.

دونالد ترامپ، روز دوشنبه (۳۱سرطان)، در دیدار با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، گفته است که برقراری صلح و ثبات در افغانستان از راه نظامی امکان‌پذیر نیست.

او افزوده است: «اگر بخواهیم می‌توانیم در یک هفته در جنگ افغانستان پیروز شویم؛ اما این کار را نمی‌کنیم؛ زیرا نمی‌خواهیم که ۱۰ میلیون نفر کشته شوند. اگر بخواهیم که در جنگ پیروز شویم، افغانستان از روی کره‌ی زمین محو می‌شود. همکاری امریکا و پاکستان برای حل مسالمت‌آمیز معضل افغانستان، موثر واقع شده است.»

آقای ترامپ گفته است که به زودی خبرهای خوبی در مورد افغانستان خواهد داشت.

او همچنان به عمران خان گفته است: «حکومت‌های پیشین پاکستان نه به خاطر کمک‌های میلیارد دالری امریکا به این کشور ارزش قایل شدند و نه هم در قبال حل معضل افغانستان کاری کردند؛ حکومت جدید در پاکستان از آغاز کار خود، کار بسیار خوبی در راستای تأمین صلح در افغانستان انجام داده است.»

رییس جمهور ایالات متحده با اشاره به این که شمار سربازان امریکایی در افغانستان کاهش یافته است، تأکید کرده که روند کاهش نظامیان امریکایی در این کشور ادامه خواهد یافت.

از سویی هم، عمران خان در این دیدار گفته است که افغانستان بیش از هر وقت دیگری، به دست یافتن به صلح نزدیک شده و در جریان روزهای آینده، طالبان را ترغیب می‌کند تا با حکومت افغانستان وارد مذاکره شوند و به راه حل سیاسی دست یابند.

این در حالی است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان، روز دوشنبه (۳۱سرطان) دور جدیدی از سفرهای خود را به منظور برقراری صلح در افغانستان آغاز کرد. آقای خلیل‌زاد، در جریان این سفر به کابل می‌آید و با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار و گفت‌وگو می‌کند. مقصد بعدی او، قطر خواهد بود و در آن سفر، گفت‌وگوهای خود با نمایندگان طالبان را از سر خواهد گرفت.