دوستم به خلیل‌زاد: در کنار ایجاد اجماع برای صلح، در جبهه‌ی نظامی نیز آمادگی گرفته شود

صبح کابل
دوستم به خلیل‌زاد: در کنار ایجاد اجماع برای صلح، در جبهه‌ی نظامی نیز آمادگی گرفته شود

مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان، گفته است که در کنار ایجاد اجماع برای صلح، در جبهه‌ی نظامی نیز باید آمادگی گرفته شود.

آقای دوستم، این موضوع را روز سه‌شنبه (۱۲ حوت)، در دیدار با زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، بیان کرده است.

او در این دیدار گفته است: «در پهلوی به‌وجود آوردن اجماع ملی برای گفت‌وگوهای صلح، در جبهه‌ی نظامی نیز برای دفاع از مردم افغانستان آمادگی کامل گرفته شود.»

آقای دوستم، همچنان تاکید کرده که سربازان امریکایی باید بدون عجله و به گونه‌ی مسئولانه افغانستان را ترک کنند.

او افزوده است که قطع جنگ و برقراری آتش‌بس، می‌تواند پیشرفت سریعی را در گفت‌وگوهای صلح و دست‌یافتن به صلح دایمی در افغانستان به وجود بیاورد.

از سویی هم، زلمی خلیل‌زاد، در این دیدار، بر اجماع رهبران سیاسی و توحید دیدگاه‌های آن‌ها در زمینه‌ی گفت‌وگوهای صلح و آینده‌ی افغانستان تاکید کرده است.

آقای خلیل‌زاد، به برگزاری نشستی در سطح مقام‌های بلندرتبه اشاره کرده و گفته است: «این نشست برای موفقیت گفت‌وگوهای صلح کمک خواهد کرد.»

همزمان با یک‌سالگی امضای توافق‌نامه‌ی قطر، زلمی خلیل‌زاد، اولین دور سفرهای خود را به عنوان نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان در اداره‌ی جو بایدن، آغاز کرده است.

وزارت خارجه‌ی امریکا، روز یک‌شنبه (۱۰ حوت) اعلام کرد که آقای خلیل‌زاد این بار به افغانستان، قطر و شماری دیگر از کشورهای منطقه سفر خواهد کرد.

این وزارت، افزوده است که در جریان این دید و بازدید با چهره‌های سیاسی افغانستان، نمایندگان طالبان و کشورهای منطقه که منافع شان را در یک راه حل پایدار سیاسی و آتش‌بس فراگیر در افغانستان می‌بینند، بحث خواهد کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x