اسپنتا: افغانستان عملا در اشغال همسایه‌ای قرار گرفت که از نیم قرن به این طرف رویای آن را داشت

عصمت امین
اسپنتا: افغانستان عملا در اشغال همسایه‌ای قرار گرفت که از نیم قرن به این طرف رویای آن را داشت

رنگین دادفر اسپنتا، مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان در یک سالگی سقوط  جمهوریت و حکومت دوباره‌ی طالبان، گفته است که کشور عملا در اشغال همسایه‌ای قرار گرفته که از نیم قرن به این طرف، رویای آن را در سر داشت.

آقای اسپنتا یک‌شنبه‌شب -۲۳ اسد-، در برگه‌ی تویترش نوشته است که افغانستان در حالی به آستانه‌ی سال‌گرد سقوط جمهوریت می‌رسد که حاکمیتی قانون‌‌ستیز و استبدادی بر مردم ما مسلط شده است.

او سقوط حکومت پیشین را یکی از تاریک‌ترین دوره‌های تاریخ کشور خوانده و گفته است: «دردناک‌تر از همه این‌که کشور ما عملا در اشغال همسایه‌ای قرار گرفت که از نیم قرن به این‌سو رویای به قیمومیت‌کشاندن افغانستان و نابودی نهاد‌های ملی و‌نظام دولتی آن را در سر می‌پروراند.»

به گفته‌ی مشاور پیشین امنیت ملی، در یک سال گذشته، بانوان کشور از ابتدایی‌ترین حقوق خود محروم شدند، بیکاری و فقر حلقوم میلیون‌ها خانواده را فشرد و نظام آموزشی در سراشیبی سقوط قرار گرفته است.

آقای اسپنتا، تأکید کرده است که تصفیه‌های قومی و مذهبی و دشمنی با آزادی‌خواهی به سیاست روزمره و‌ نظام‌مند گروه طالبان تبدیل شده است.

او هم‌چنان، گفت که در نتیجه‌ی سقوط جمهوریت، ارزش‌های انسانی؛ مانند حقوق بشر، آزادی بیان، جامعه مدنی و دموکراسی به باد فنا رفتند.

اسپنتا در ادامه نوشته است: «غصب قدرت توسط طالبان، نشان آشکاری است از یک گسست خون‌بار تمدنی در سرزمین ما. پی‌آمد‌های این رویداد هراس‌انگیز را صرفا می‌توان با توسل به شیوه‌های گوناگون مقاومت از میان برد.»

۱۵ اگست برابر است با سقوط جمهوریت و به قدرت‌رسیدن دوباره‌ی طالبان در افغانستان. سال گذشته در چنین روزی، محمداشرف غنی، رییس‌جمهور پیشین از کشور فرار کرد و حکومت به طالبان رسید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x