خشک‌سالی در افغانستان؛ ۱۳٫۱ میلیون نفر با کمبود مواد غذایی مواجه اند

صبح کابل
خشک‌سالی در افغانستان؛ ۱۳٫۱ میلیون نفر با کمبود مواد غذایی مواجه اند

فدراسیون بین‌المللی جمعیت صلیب سرخ و هلال احمر، گزارش داده است که ۱۳٫۱ میلیون نفر در افغانستان، به دلیل خشک‌سالی، با کمبود مواد غذایی مواجه اند.

در این گزارش که روز سه‌شنبه (۳۱ حمل)، نشر شده، آمده است که بحران حاد امنیت غذایی، بر مشکلات اجتماعی و اقتصادی‌ای که میلیون‌ها نفر در افغانستان به دلیل شیوع ویروس کرونا و سال‌ها جنگ با آن روبه‌رو اند، افزوده است.

نیلاب مبارز، سرپرست جمعیت هلال احمر افغانستان، گفته است: «ما نگران وخیم‌تر شدن وضعیت و کمبود شدید آب در بسیاری از مناطق افغانستان استیم. در ماه‌های گذشته، داوطلبان هلال احمر و تیم‌های پاسخ‌گویی، کمک‌های غذایی و نقدی شان را برای هزاران خانواده‌ی آسیب‌دیده از خشک‌سالی در ولایت‌های بادغیس، بغلان و فاریاب افزایش داده‌اند.»

فدراسیون بین‌المللی جمعیت صلیب سرخ و هلال احمر، خواستار ۷.۵ میلیون فرانک سویس کمک‌های نقدی برای حمایت از هلال احمر افغانستان شده است.

در گزارش آمده است که از این پول، به‌خاطر خرید مواد غذایی و نجات زندگی و محصولات زراعتی ۲۱۰ هزار نفر در ۱۰ ولایت که از ناامنی غذایی و خشک‌سالی متاثر شده‌اند، استفاده خواهد شد.

بر اساس گزارش، احتمال آن وجود دارد که تولید گندم در افغانستان، در سال ۲۰۲۱ میلادی تا ۲۷ درصد کاهش یابد.

نسفور مندی، رییس هیئت فدراسیون بین‌المللی جمعیت صلیب سرخ و هلال احمر، گفته است: «این یکی از بدترین خشک‌سالی‌ها در افغانستان است و میلیون‌ها نفر برای زنده ماندن با مشکلات زیادی مواجه خواهند شد.»

به گفته‌ی او، وضعیت زندگی بیش از ۱۸ میلیون نفر در افغانستان نگران‌کننده است. او افزوده است که بیش از ۱۸ میلیون نفر در افغانستان، در سال روان میلادی به دلیل بحران غذایی ناشی از خشک‌سالی، به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x