غنی: افغانستان یکی از آسیب‌پذیرترین کشورهای جهان از نقطه نظر تغییرات اقلیمی است

صبح کابل
غنی: افغانستان یکی از آسیب‌پذیرترین کشورهای جهان از نقطه نظر تغییرات اقلیمی است

رییس‌جمهور غنی، گفته است که افغانستان، یکی از آسیب‌پذیرترین کشورهای جهان از نقطه نظر تغییرات اقلیمی است.

آقای غنی که شب گذشته (شنبه، ۲۲ قوس)، در نشست آنلاین «تغییر اقلیم» سخن می‌زد، گفته است که چرخه‌‌ی خشک‌سالی در افغانستان، به گونه‌ی قابل‌ملاحظه‌ای کوتاه‌تر شده و از ۳۳ سال یک‌ بار، به پنج سال یک‌ بار کاهش یافته است.

به گفته‌ی او، در حال حاضر باران‌های فصلی در افغانستان، به جای زمستان، در فصل بهار صورت می‌گیرد که پیامد آن سیلاب‌های مرگ‌بار و فرسایش شدید خاک است.

آقای غنی افزوده است، باور بر این است که در جریان چهل سال پسین، ساحات جنوب شرقی افغانستان، یک‌و‌نیم درجه گرم‌تر شده است و از بین بردن بی‌رویه‌ی جنگلات نیز یکی دیگر از عواقب جنگ چهار دهه‌‎ی گذشته بوده است.

او گفته است: «افغانستان دارای ظرفیت عظیمی برای تولید انرژی پاک و ایجاد صنعت سبز است و دارای منابع وافر آفتاب، آب و باد است که در صورت مدیریت درست، ظرفیت مجموعی تولید سه‌صد هزار میگاوات برق را دارا است.»

رییس‌جمهور، تاکید کرده است، انرژی سبز می‎تواند منجر به تحرک صنعت سبز در افغانستان شود و کار در این راستا جریان دارد.

او گفته است، پروژه‌های منطقه‌ای انرژی مانند پایپ لاین گاز تاپی و لین انتقال انرژی کاسا یک‌هزار در حال تطبیق اند.

آقای غنی گفته است: «ما در حال ساخت ایستگاه‌های برق آبی در سراسر کشور بوده و ظرفیت های کشور در عرصه منابع آفتابی و بادی را مورد سنجش و بررسی قرار می‎دهیم. علاوه بر آن، امضا موافقت‌نامه‌ی اخیر با شرکت زیمنس انرژی، به ما امکان می‌دهد که به مرکز تولید انرژی قابل‌اتکا و پایدار با قیمت مناسب در منطقه مبدل شویم.»

او تاکید کرده است که تغییر اقلیم نه تنها یک مشکل در سطح ملی، بلکه در سطح جهانی است و رفع آن نیازمند تلاش‌های جمعی منطقه‌ای و جهانی می‌باشد.