آرای بیش از پنج هزار محل رأی‌دهی بازشماری می‌شود

صبح کابل
آرای بیش از پنج هزار محل رأی‌دهی بازشماری می‌شود

مسؤولان کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، می‌گویند که آرای بیش از پنج هزار محل رأی‌دهی، بازشماری خواهد شد.

محمدقاسم الیاسی، سخن‌گوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، روز سه‌شنبه (۲۴ جدی) در یک نشست خبری گفت که آرای بیش از پنج هزار محل رأی‌دهی در ۲۰ ولایت، بازشماری می‌شود.

او افزود: «آرای ۱۶۹۹ محل در کابل، ۱۱۷ محل در کاپیسا، ۹۲ محل در پروان، ۲۵ محل در میدان وردک، ۱۷ محل در لوگر، ۱۵۸۲ محل در ننگرهار، ۶ محل در بغلان، ۶۵ محل در غزنی، ۳۸۳ محل در پکتیکا، ۱۸۶ محل در پکتیا، ۵۳ محل در خوست، ۲۴۳ محل در کنر، ۷۳ محل در تخار، ۴۶ محل در کندز، ۵۱ محل در غور، ۶۱ محل در زابل، ۱۲۱ محل در کندهار، ۲۶۵ محل در هلمند، ۶۰ محل در هرات و ۱۷۷ محل در نیمروز، به بازشماری می‌رود.»

این در حالی است که پیش از این، مسؤولان کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، گفته بودند که آرای دست‌کم سه هزار محلی رأی‌دهی، بازشماری خواهد شد.

با این حال، زهره بیان شینواری، رییس کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، می‌گوید که دفترهای ولایتی این کمیسیون، ۱۶۵۴۵ شکایت را دریافت کرده بودند و از این میان، ۹۸۶۶ شکایت به دلیل نبود دلایل و مدارک کافی رد شده است.

او همچنان، از ابطال ۱۰۹ محل رأی‌دهی، جریمه‌ی نقدی ۷۵ نفر و برکناری ۷۱ کارمند کمیسیون مستقل انتخابات، به دلیل نقش داشتن در تقلب‌های انتخاباتی، نیز خبر داد.

بانو شینواری، گفت که تا کنون، ۷۹۶۰ مورد استیناف‌خواهی صورت گرفته و ممکن است این آمار، تغییر کند. او علاوه کرد که بر اساس قانون، دسته‎های معترض انتخاباتی، سه روز مهلت دارند تا درباره‌ی فیصله‌های کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، استیناف‌خواهی کنند.

بانو شینواری، گفت که روند بازشماری آرای محلات رأی‌دهی، آغاز شده و تا کنون هیچ مشکلی جدی‌ای میان دو کمیسیون‌های انتخاباتی، به وجود نیامده است.

این درحالی است که مرحله‌ی بررسی شکایت‌های انتخاباتی، روز سه‌شنبه (۱۰ جدی) در تمام ولایت‌های افغانستان آغاز شد. زرمینه کاکر، معاون سخن‌گوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، در آن زمان گفته بود، ۱۶۵۰۰ شکایتی که در مرکز و ولایت‌ها ثبت شده بود، در ۱۶ دسته از لحاظ موضوعی، بخش‌بندی و مرحله‌ی بررسی آن آغاز شده است.

قرار است پس از فیصله‌ی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست جمهوری اعلام شود.