دوستم به هوادارانش: در ولایت‌های شمالی جشن پیروزی برپا کنید

صبح کابل
دوستم به هوادارانش: در ولایت‌های شمالی جشن پیروزی برپا کنید

عبدالرشید دوستم، معاون پیشین ریاست‌جمهوری، دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی را برنده‌ی انتخابات دانسته و از هوادارانش خواسته است تا در ولایت‌های شمالی، جشن پیروزی برپا کنند.

آقای دوستم، روز چهارشنبه (۳۰ دلو) طی همایشی در ولایت جوزجان، گفت که کمیسیون مستقل انتخابات، بدون آگاهی‌دهی به طرف‌های انتخاباتی، نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری را اعلام کرده است.

او افزود: «برای اعلام نتیجه، اعضای کمیسیون انتخابات یا پول گرفته‌اند و یا تحت تأثیر ارگ قرار گرفته‌اند. این نتیجه غیرقانونی بوده و قابل قبول نیست. اعضای کمیسیون انتخابات خائن استند و باید به پنجه‌ی قانون سپرده شوند.»

آقای دوستم، با بیان این که دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، پیروز اصلی انتخابات ریاست‌جمهوری است، از باشندگان ولایت‌های شمالی خواست تا برای انتخاب والی‌های خود، آمادگی بگیرند.

او تأکید کرد: «ولایت‌های شمالی باید آمادگی بگیرند تا والی‌های خود را انتخاب کنند. حق داده نمی‌شود؛ بلکه گرفته می‌شود. نباید از پتکه بترسید؛ جز از خدا، سر بنده‌اش رأی نزنید. من به تمام ولایت‌های شمال می‌گویم که سر از فردا، از خانه‌های شان بیرون شده و پیروزی خود را جشن بگیرند.»

این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات، پس از چاشت روز سه‌شنبه (۲۹دلو) نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد که بر اساس آن، محمداشرف غنی، با به دست آوردن ۵۰٫۶۴درصد آرا، برنده‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری شناخته شده است.

ساعاتی پس از اعلام نتیجه‌ی نهایی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، عبدالله عبدالله، رهبر دسته‌ی انتخابا‌تی ثبات و همگرایی، در یک نشست خبری تأکید کرد که نتیجه‌ی اعلام شده برآمده از تقلب بوده و کمیسیون‌های انتخاباتی «خیانت ملی» را مرتکب شده‌اند.

او افزود که نتیجه‌ی انتخابات را نمی‌پذیرد و یک حکومت همه‌شمول (حکومت موازی) را تشکیل خواهد داد.

با این حال، سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، از دسته‌های انتخاباتی خواسته تا به قانون احترام گذاشته و نتیجه‌ی انتخابات را بپذیرند.