فیفا: کمیسیون‌های انتخاباتی برای اعلام نتیجه‌ی نهایی همکاری کنند

صبح کابل
فیفا: کمیسیون‌های انتخاباتی برای اعلام نتیجه‌ی نهایی همکاری کنند

موسسه‌ی انتخابات آزاد و عادلانه‌ی افغانستان یا فیفا، از اعلام فیصله‌ی نهایی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، استقبال کرده است.

فیفا، روز چهارشنبه (۱۶ دلو) با نشر اعلامیه‌ای، از کمیسیون‌های انتخاباتی خواسته است تا با قاطعیت و جدیت و با حفظ روحیه‌ی همکاری، در راستای تکمیل کردن پروسه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری، تلاش کنند.

در اعلامیه آمده است، انتظار می‌رفت که کمیسیون شکایات، نتیجه‌ی بررسی‌ها و تصامیم خود را نهایی و اعلام کند؛ اما معلومات ارائه شده، حکایت از طولانی شدن پروسه دارد.

فیفا، ابراز امیدواری کرده است که تصامیم گرفته شده، به دور از فشارهای احتمالی از سوی دسته‌های انتخاباتی باشد؛ نه به دلیل فرار از فشار.

این نهاد، تأکید کرده است: «موضع‌گیری جدید کمیسیون شکایات، در برگیرنده‌ی تفاوت‌های سوال برانگیز، در فیصدی‌های در نظر گرفته شده و میکانیزم متفاوت، برای بررسی آرای مشکوک است که نیازمند روشنی و وضاحت بیشتر است.»

در اعلامیه آمده است که کمیسیون شکایات باید برای عملی ساختن تصامیم خود، لازمه‌های مراحل و پیچیدگی آن را مورد بررسی قرار دهد.

فیفا، تأکید کرده است که کمیسیون انتخابات به عنوان مجری پروسه، تسهیل‌گر تطبیق تصامیم کمیسیون شکایات خواهد بود و انتظار می‌رود که روش و چگونگی این همکاری نیز روشن و واضح شود.

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، روز چهارشنبه (۱۶ دلو) فیصله‌ی نهایی‌اش را در مورد شکایت‌های استینافی اعلام کرد. بر اساس این فیصله، آرای ۱۴۱۲ محل رأی‌دهی مربوط به ۳۰۰ هزار رأی جنجالی، به تفتیش ویژه و آرای ۲۹۸ محل دیگر به بازشماری مجدد می‌رود.