تیفا: تصمیم محافظه‌کارانه‌ی کمیسیون شکایات به طولانی شدن انتخابات می‌انجامد

صبح کابل
تیفا: تصمیم محافظه‌کارانه‌ی کمیسیون شکایات به طولانی شدن انتخابات می‌انجامد

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان یا تیفا، تأکید می‌کند که فیصله‌ی محافظه‌کارانه‌ی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، نه تنها تصویر روشنی از نتیجه‌ی انتخابات ارائه نکرد؛ بلکه اوضاع را مبهم‌تر کرده است.

تیفا، روز چهارشنبه (۱۶ دلو) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، حتا در مواری، قانون انتخابات، لوایح و طرزالعمل‌ها را نادیده گرفته و پروسه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری را به بیشتر طولانی شدن سوق داده است.

در اعلامیه آمده است که اعتباردهی به تفاوت آرا ۱ تا ۵ خلاف ماده‌ی ۶۱ قانون اساسی است.

تیفا گفته است که فیصله‌ای مبنی بر تفتیش ویژه‌ی ۱۰ درصد و ۱۰ درصد دو کتگوری از آرا، غیرقانونی بوده و نمی‌تواند راه حلی را برای مشکلات موجود به دنبال داشته باشد.

بر اساس اعلامیه، تصمیم کمیسیون شکایات در مورد بیش از ۱۳۷ هزار رأی مشکوک، درست بوده و تفتیش این مقدار آرا، می‌تواند شک و شبهات را کاهش بدهد.

تیفا، تفتیش ویژه‌ی آرای خارج از وقت رای‌دهی، بازشماری مجدد ۲۹۸ محل دارای آرای غیربایمتریک و تفتیش و بازشماری محلاتی که تفاوت بالاتر از ۶ رأی میان رزلتشیت کاغذی و معلومات بایومتریک بوده را گمراه کننده و خلاف قانون دانسته است.

این نهاد، تأکید کرده است که کار کمیسیون شکایات، نا تکمیل بوده و این کمیسیون، باید دوشادوش کمیسیون مستقل انتخابات در تفتیش و بازشماری آرا سهم بگیرد.

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، روز چهارشنبه (۱۶ دلو) فیصله‌ی نهایی‌اش را در مورد شکایت‌های استینافی اعلام کرد. بر اساس این فیصله، آرای ۱۴۱۲ محل رأی‌دهی مربوط به ۳۰۰ هزار رأی جنجالی، به تفتیش ویژه و آرای ۲۹۸ محل دیگر به بازشماری مجدد می‌رود.