کریم خلیلی: نمی‌گذاریم رأی پاک مردم باطل شود

صبح کابل
کریم خلیلی: نمی‌گذاریم رأی پاک مردم باطل شود

رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان، از کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، می‌خواهد که به‌گونه‌ی شفاف به شکایت‌های ثبت شده و اعتراض شهروندان، رسیدگی کند.

محمدکریم خلیلی، روز پنج‌شنبه (۵ جدی) در همایش حزب وحدت اسلامی افغانستان، گفت که با اعلام نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری، مردم افغانستان از کمیسیون مستقل انتخابات ناامید شدند.

او افزود: «امیدوار بودیم کمیسیون انتخابات، شفافیت را عملی کند، مردم انتظار داشت که رأی شان سبب انتخاب زعیم شان شود. روزی که اعلام نتیجه‌ی ابتدایی بود، مردم واقعا ناامید شدند. کمیسیون انتخابات به شکل بسیار فجیع و رسوا، نتیجه‌ی ابتدایی را اعلام کرد که به هیچ وجه نه برای احزاب سیاسی، نه برای نامزدان و نه برای مردم افغانستان قابل قبول است.»

آقای خلیلی گفت که آرای تقلبی، به هیچ وجه قابل قبول نیست و دسته‌های انتخاباتی و مردم افغانستان، در برابر آن می‌ایستند.

او با بیان این که هنوز هم مراحل زیادی تا اعلام نتیجه‌ی نهایی باقی مانده، ابراز امیدواری کرد که کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، به گونه‌ی شفاف به شکایت‌های ثبت شده و اعتراض مردم، رسیدگی کند.

آقای خلیلی گفت: «از طریق شفافیت، هر نامزدی که برنده شود، اولین کسی خواهم بود که به آن تبریک می‌گویم، اما از طریق تقلب هرگز، حکومت برخواسته از تقلب به هیچ وجه نمی‌تواند در افغانستان حاکم شود، از هر راه قانونی و مشروع در برابر حکومت برخواسته از تقلب ایستاد خواهیم شد تا سرانجام قدرت را ترک کند.»

او همچنان از نیروهای امنیتی و دفاعی خواست تا بی‌طرفی خود را در جریان روند انتخابات، حفظ کنند.

این در حالی است که با پایان روند ثبت شکایت‌های انتخاباتی، کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، از ثبت ۱۶۵۰۰ شکایت انتخاباتی در سراسر افغانستان خبر داده است.

زهره بیان شینواری، رییس کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، پیش از چاشت روز پنج‌شنبه (۵ جدی) در یک نشست خبری گفت که ۲۳۰۰ شکایت در کابل و ۱۴۲۰۰ شکایت دیگر در سایر ولایت‌های افغانستان به ثبت رسیده است.