عظیمی: با تطبیق درست فیصله‌ها ۸۰ هزار رأی باطل می‌شد

صبح کابل
عظیمی: با تطبیق درست فیصله‌ها ۸۰ هزار رأی باطل می‌شد

دین‌محمد عظیمی، عضو کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، گفته است که کمیسیون مستقل انتخابات، فیصله‌ها در مورد شکایت‌های استینافی را به گونه‌ی درست تطبیق نکرده است.

آقای عظیمی، روز دوشنبه (۵ حوت) در دیدار با مسؤولان برخی از نهادهای مدنی، گفته است که کمیسیون مستقل انتخابات، فیصله‌های کمیسیون شکایات انتخاباتی را براساس طرزالعمل های هر دوکمیسیون، تطبیق نکرده است.

او افزوده است: «اگر روند بازشماری و تفتیش ویژه به صورت درست صورت می‌گرفت، ۶۵ تا ۸۰ هزار رأی باطل می‌شد و سرنوشت انتخابات تغییر می‌کرد.»

از سویی هم، چمن‌شاه اعتمادی، رییس دبیرخانه‌ی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی، در این دیدار گفته است که اعلام نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری، بدون هماهنگی با کمیسیون شکایات انجام شده است.

او، از نهادهای ناظر انتخاباتی خواسته است که بر اساس یافته‌های شان دیدگاه‌های خود را نسبت به سالم بودن و غیر سالم بودن انتخابات ریاست‌جمهوری با شهروندان شریک کنند.

کمیسیون مستقل انتخابات، پس از چاشت روز سه‌شنبه (۲۹ دلو) نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد که بر اساس آن، محمداشرف غنی، با به دست آوردن ۵۰٫۶۴درصد آرا، برنده‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری شناخته شده است.

حواعلم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات، در آن زمان تأکید کرد که این کمیسیون، تمام فیصله‌ی های کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی را به گونه‌ی درست تطبیق کرده است.

ساعاتی پس از اعلام نتیجه‌ی نهایی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، عبدالله عبدالله، رهبر دسته‌ی انتخابا‌تی ثبات و همگرایی، در یک نشست خبری تأکید کرد که نتیجه‌ی اعلام شده برآمده از تقلب بوده و کمیسیون‌های انتخاباتی «خیانت ملی» را مرتکب شده‌اند. او افزود که نتیجه‌ی انتخابات را نمی‌پذیرد و یک حکومت همه‌شمول (حکومت موازی) را تشکیل خواهد داد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x