روند تطبیق فیصله‌های کمیسیون شکایات فردا آغاز می‌شود

صبح کابل
روند تطبیق فیصله‌های کمیسیون شکایات فردا آغاز می‌شود

کمیسیون مستقل انتخابات، اعلام کرده است که روند تفتیش ویژه‌ی بیش از ۱۴۰۰ محل رأی‌دهی و بازشماری ۲۹۸ محل دیگر، فردا آغاز خواهد شد.

این کمیسیون، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که روند بازشماری، تفیش و تطبیق فیصله‌های کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، صبح روز یک‌شنبه (۲۷ دلو) در دفتر مرکزی و دفاتر ولایتی این نهاد آغاز خواهد شد.

کمیسیون مستقل انتخابات، از کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، خواسته است تا ناظران خود را به منظور نظارت از روند تفتیش و بررسی محلات رأی‌دهی، معرفی کند.

در اعلامیه آمده است که روند بازشماری مجدد در ریاست‌های امور انتخابات ولایت‌های بدخشان، تخار، سرپل، فاریاب، غزنی، ننگرهار، هلمند، کندهار، کابل؛ و تفتیش ویژه در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات برگزار خواهد شد.

این در حالی است که قرار بود روند تطبیق فیصله‌های کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، هفته‌ی گذشته آغاز شود.

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، نزدیک به دو هفته پیش، فیصله‌ی نهایی‌اش را در مورد شکایت‌های استینافی اعلام کرد که بر اساس آن، قرار است آرای ۱۴۱۲ محل رأی‌دهی مربوط به ۳۰۰ هزار رأی جنجالی، به تفتیش ویژه و آرای ۲۹۸ محل دیگر به بازشماری مجدد برود.

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان یا تیفا، فیصله‌ی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی را «محافظه‌کارانه‌» خوانده و گفته است که با این فیصله، اوضاع انتخاباتی در افغانستان، مبهم‌تر خواهد شد.

موسسه‌ی انتخابات آزاد و عادلانه‌ی افغانستان یا فیفا، نیز از اعلام فیصله‌ی نهایی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، استقبال کرده؛ اما از هر دو کمیسیون انتخاباتی، خواسته است تا با قاطعیت و جدیت و با حفظ روحیه‌ی همکاری، در راستای تکمیل کردن پروسه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری، تلاش کنند.