عزیز ابراهیمی: نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات امشب و یا فردا اعلام می‌شود

صبح کابل
عزیز ابراهیمی: نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات امشب و یا فردا اعلام می‌شود

مسؤولان کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری، امشب و یا فردا، اعلام خواهد شد.

عبدالعزیز ابراهیمی، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید: «نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری، امشب و یا فردا اعلام می‌شود. امشب بر اساس احتمال است و فردا قطعی.»

انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، در ششم ماه میزان برگزار شد؛ اما با گذشت نزدیک به سه ماه، کمیسیون مستقل انتخابات، بنابر دلایلی، نتوانست تا نتیجه‌ی ابتدایی را اعلام کند.

کمیسیون مستقل انتخابات، چند روز پیش، پس از چانه‌زنی های فراوان با دسته‌های انتخاباتی معترض، مؤفق شد تا روند بازشماری و تفتیش آرا را در هفت ولایت باقی مانده‌ی شمالی، تکمیل کند.

با این حال، دسته‌های انتخاباتی، هشدار داده‌ اند که اگر نتیجه‌ی ابتدایی بدون ابطال ۳۰۰ هزار رأی جنجالی اعلام شود، وضعیت کشور بحرانی شده و مسؤولیت آن، به دوش کمیسیون مستقل انتخابات خواهد بود.

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی و از حامیان دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، هشدار داده است: «هر گونه اقدام به اعلام نتایج بدون جداسازی آرای تقلبی و ناپاک از آرای واقعی، خیانت به رأی مردم و دامن زدن به بحران جدید است.»

اما مسؤولان کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گویند که آن‌ها به نگرانی‌های دسته‌های انتخاباتی پاسخ داده و اعلام نتیجه، از صلاحیت‌های این کمیسیون است.