فیفا: کمیسیون شکایات در مورد چالش‌های انتخاباتی موضع‌گیری و اقدام کند

صبح کابل
فیفا: کمیسیون شکایات در مورد چالش‌های انتخاباتی موضع‌گیری و اقدام کند

مسؤولان بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان یا فیفا، تأکید می‌کنند که طولانی شدن پروسه‌ی اعلام نتیجه‌ی ابتدایی، به جای رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب، وضعیت را پیچیده‌تر و بی‌اعتبارتر می‌کند.

یوسف رشید، رییس اجرایی فیفا، روز پنج‌شنبه (۲۱ قوس) در یک نشست خبری در کابل گفت که ادامه‌ی رویکردهای کنونی، چه از جانب کمیسیون‌های انتخاباتی و چه از سوی نامزدان معترض، بن‌بست کنونی انتخابات را می‌تواند به بحران تمام عیار تبدیل کند.

او افزود که انتظار جدی می‌رود تا طرف‌ها، به خصوص کمیسیون‌های انتخاباتی، به عنوان مجریان قانون و مدیران فرایندهای انتخاباتی، در تعاملات و رویکردهای خود، از دایره‌ی قانون، تدبیر و دور اندیشی خارج نشوند.

آقای رشید، گفت که کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، در انتخابات ریاست‌جمهوری ششم میزان با قاطعیت عمل نکرده و باید از حالت انفعالی بیرون شود و به صورت قاطع و فعال، در مورد حل چالش‌های آتی، موضع‌گیری و اقدام کند.

او همچنان تأکید کرد که تمامی ۳۰۰ هزار رأی جنجالی، باید دوباره به صورت ویژه و در حضور همه‌ی جوانب دخیل، مورد بازشماری و تفتیش قرار گیرد.

آقای رشید، گفت که موضع‌گیری‌های زهرآلود نسبت به هم، ایجاد تشویش در اذهان عمومی و دامن زدن به فضای بی‌اعتمادی، باید متوقف شود و تمامی جوانب در این مورد، با احتیاط کامل، هم در انظار عمومی و هم در سطوح داخلی، برخورد کنند.

این در حالی است که عبدالله عبدالله، رهبر دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، گفته است که اگر کمیسیون انتخابات، نتیجه‌ی ابتدائی را بدون رسیدگی به خواست‌های قانونی تیم‌های انتخاباتی اعلام کند، قابل قبول نبوده و در برابر آن بی‌تفاوت نخواهد ماند.

به دلیل اعتراض هواداران شماری از دسته‌های انتخاباتی به ویژه ثبات و همگرایی، روند تفتیش و بازشماری آرا، در ۷ ولایت شمالی توقف یافته است.

دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، خواستار ابطال بیش از ۳۰۰ هزار رأی مشکوک است؛ اما کمیسیون مستقل انتخابات، این آرا را قانونی می‌خواند.