روند بررسی شکایت‌های انتخاباتی در سراسر کشور آغاز شد

صبح کابل
روند بررسی شکایت‌های انتخاباتی در سراسر کشور آغاز شد

مرحله‌ی بررسی شکایت‌های انتخاباتی، روز سه‌شنبه (۱۰ جدی) در تمام ولایت‌های افغانستان آغاز شد.

زرمینه کاکر، معاون سخن‌گوی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، می‌گوید، ۱۶۵۰۰ شکایتی که در مرکز و ولایت‌ها ثبت شده بود، در ۱۶ دسته از لحاظ موضوعی، بخش‌بندی و مرحله‌ی بررسی آن آغاز شده است.

او افزود: «هرچند پس از ثبت شکایت‌ها، مرحله‌ی تصنیف‌بندی آغاز شده بود؛ اما به دلیل این که ۷۵ درصد شکایت‌ها در کمیسیون مرکزی ثبت شده بود، بیشترین زمان را اسکن‌کردن این شکایت‌ها گرفت.»

گفتنی است که روند تصنیف‌بندی شکایت‌ها، روز دوشنبه (۹ جدی) در تمام ولایت‌ها پایان یافته بود.

بر اساس قانون انتخابات، دفاتر ولایتی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، مکلف اند که در جریان ۱۵ روز بعد از ثبت و درج شکایت‌ها، نتیجه‌ی بررسی‌های خود را نهایی و منتشر کنند. از سویی هم، کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، ۱۰ روز دیگر فرصت دارد تا تمام شکایت‌های ثبت‌شده را بررسی و نتیجه‌ی آن را همگانی کند.

پس از این موارد، روند استیناف‌خواهی آغاز و تا سه روز ادامه خواهد یافت. سپس، کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، پرونده‌های استیناف‌خواهی را در جریان ۱۵ روز مورد بررسی قرار خواهد داد.

با این حال، زرمینه کاکر، می‌گوید که کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، تمام تلاش خود را خواهد کرد تا در زمان تعیین شده، به شکایت‌ها رسیدگی شود.

پیش از این، زهره بیان شینواری، رییس کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، گفته بود که ۲۳۰۰ شکایت در کابل و ۱۴۲۰۰ شکایت دیگر، در سایر ولایت‌های افغانستان به ثبت رسیده است.

او افزوده بود که حدود ۸۶۰۰ شکایت از سوی دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، ۳۰۰۰ شکایت از سوی دسته‌ی انتخاباتی دولت‌ساز، ۴۴۰۰ شکایت از سوی دسته‌ی انتخاباتی صلح و عدالت اسلامی و ۱۵ شکایت هم از سوی دسته‌ی انتخاباتی امنیت و عدالت، به ثبت رسیده است.

بانو شینواری، تأکید کرده بود که نتیجه‌ی اعلام‌شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، ابتدایی است و طرف‌های دخیل در انتخابات، باید از پیش‌داوری، خودداری کنند.

کمیسیون مستقل انتخابات، روز یک‌شنبه (۱ جدی)، نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری را اعلام کرد که بر اساس آن، محمداشرف غنی، با به دست آوردن ۵۰٫۶۴ درصد آرا در صدر و عبدالله عبدالله با کسب ۳۹٫۵۲ درصد آرا در جایگاه دوم قرار دارد.