کمیسیون شکایات: نتیجه‌ی اعلام‌شده ابتدایی است و از پیش‌داوری خودداری شود

صبح کابل
کمیسیون شکایات: نتیجه‌ی اعلام‌شده ابتدایی است و از پیش‌داوری خودداری شود

رییس کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، تأکید می‌کند که نتیجه‌ی اعلام‌شده از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، ابتدایی است و طرف‌های دخیل در انتخابات، باید از پیش‌داوری، خودداری کنند.

زهره بیان شینواری، پس از چاشت روز یک‌شنبه (۱ جدی) در یک نشست خبری گفت که نامزدان ریاست‌جمهوری، تا سه روز فرصت دارند که شکایت و اعتراض خود را به‌گونه‌ی مستند، در دفترهای ولایتی کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، ثبت کنند.

او افزود: «روند ثبت شکایات از روز دوشنبه آغاز می‌شود. دفاتر ولایتی، به تمام شکایت‌های ثبت شده در جریان ۱۵ روز بعد از ختم روند ثبت شکایات، رسیدگی می‌کنند؛ اما در صورت عدم قناعت، طرف‌ها می‌توانند به کمیسیون مرکزی شکایات مراجعه کرده و تا سه روز، استیناف‌طلب شوند؛ سپس کمیسیون مرکزی، قضایای استینافی را در ۱۵ روز کاری مورد بررسی قرار می‌دهد.»

بانو شینواری، ادامه داد، تنها شکایت‌ها و اعتراض‌هایی که در زمان تعیین شده‌ی قانونی ثبت شده باشد، مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

او اطمینان داد که کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، کار خود را به‌گونه‌ی مستقلانه و بی‌طرفانه انجام خواهد داد. او، از طرف‌های دخیل در انتخابات نیز خواست تا در جریان پروسه‌ی رسیدگی به شکایت‌ها، در روند کاری این کمیسیون دخالت نکنند.

بانو شینواری، از کمیسیون مستقل انتخابات و رؤسای ولایتی این کمیسیون نیز خواست که تمام فیصله‌های کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی را با سرعت عمل و دقت لازم تطبیق کنند.

این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات، پیش از چاشت روز یک‌شنبه (۱ جدی) نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری را اعلام کرد. بر اساس این نتیجه، محمداشرف غنی با به دست آوردن ۵۰٫۶۴ درصد آرا در صدر و عبدالله عبدالله با کسب ۳۹٫۵۲ درصد آرا در جایگاه دوم قرار دارند.

از سویی هم، دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، تأکید کرده است که نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری، مشروعیت ندارد و برای این دسته، قابل قبول نیست.