مولانا عبدالله: نتیجه‌ی ابتدایی دارای نقایص و تخلفات قانونی است

صبح کابل
مولانا عبدالله: نتیجه‌ی ابتدایی دارای نقایص و تخلفات قانونی است

مولانامحمد عبدالله، عضو کمیسیون مستقل انتخابات، تأکید می‌کند که نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری، دارای «خلاها، نقایص و تخلفات قانونی» است.

آقای عبدالله، پس از چاشت روز دوشنبه (۲ جدی)، در نامه‌ای، از کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، خواسته است تا با حفظ استقلالیت، بی‌طرفی و رعایت قانون انتخابات، اقدام به جداسازی آرای «پاک از ناپاک» کند.

او، نقایص و تخلفات را چنین بیان کرده است: «گنجانیدن آمار صدها فورمه‌ی غیرقانونی، گنجانیدن آمار خارج زمان، گنجانیدن آمار محلاتی که باید بازشماری می‌شد اما بازشماری نشد و گنجانیدن فورمه‌های که صندوق‌های‌شان مفقود است؛ در جمع آرای پاک و قانونی.»

آقای عبدالله، گفته است که نتیجه‌ی ابتدایی و نهایی، باید حاصل ماهیت حقوقی و تخنیکی، مبتنی بر اصل امانت‌داری، شفافیت، بی‌طرفی و استقلالیت کمیسیون‌های انتخاباتی باشد؛ نه فشارهای سیاسی داخلی و خارجی.

او، از کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، خواسته است تا «در جایگاه محکمه‌ی نظام انتخاباتی»، با حفظ استقلالیت، بی‌طرفی و رعایت قانون انتخابات، لوایح و طرزالعمل‌های نافذ، در جداسازی «آرای پاک از ناپاک» اجراآت منصفانه و عادلانه کند.

کمیسیون مستقل انتخابات، پیش از چاشت روز یک‌شنبه (۱ جدی)، نتیجه‌ی ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری را اعلام کرد و بر اساس آن، محمداشرف غنی، با به دست آوردن ۵۰٫۶۴ درصد آرا در صدر و عبدالله عبدالله با کسب ۳۹٫۵۲ درصد آرا در جایگاه دوم قرار دارد.

از سویی هم، کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی، روند ثبت شکایات را آغاز کرده و گفته می‌شود که تا کنون، بیش از چهار هزار شکایت به گونه‌ی مستند در این کمیسیون به ثبت رسیده است.