فیفا: بی‌توجهی دولت افغانستان به اصلاحات انتخاباتی نگران‌کننده است

صبح کابل
فیفا: بی‌توجهی دولت افغانستان به اصلاحات انتخاباتی نگران‌کننده است

موسسه‌ی انتخابات آزاد و عادلانه‌ی افغانستان (فیفا)، نسبت به بی‌توجهی دولت افغانستان به اصلاحات انتخاباتی و بی‌سرنوشتی انتخابات پارلمانی غزنی، شوراهای ولایتی و شوراهای ولسوالی‌ها، ابراز نگرانی کرده است.

در اعلامیه‌ای که روز سه‌شنبه (۲۵ قوس)، از سوی فیفا منتشر شده، آمده است که دوام وضعیت فعلی، بیم این را که انتخابات به عنوان یکی از مبانی و دست‌آوردهای اصلی نظام جمهوریت در جریان ۲۰ سال اخیر به باد ‌فراموشی سپرده شود، بالا برده است.

فیفا، از مجلس نمایندگان خواسته است که برنامه‌ی رای‌گیری روی فرمان تقنینی رییس‌جمهور در مورد تعدیل و ایزاد قانون انتخابات را از آجندای (۲۶ قوس) خارج کند و به وزارت عدلیه فرصت دهد تا طرح جدید قانون انتخابات را بعد از گرفتن آن از سوی کمیسیون مستقل انتخابات و سایر نهادهای دخیل، به منظور رای‌گیری به این مجلس بفرستد.

در اعلامیه، از مجلس نمایندگان خواسته شده که از کمیسیون انتخابات بخواهد تا طرح تعدیل خود را در راستای بهبود روند تخنیکی و عملیاتی انتخابات، به وزارت عدلیه ارایه کند تا طرح واحد که انعکاس‌دهنده‌ی طرح‌ها و نظریات جوانب مختلف باشد، به این مجلس برای تکمیل مراحل قانونی آن ارایه کند.

بر اساس اعلامیه، وزارت عدلیه نیز باید طرح نهایی و برگرفته‌شده از نظریات و پیشنهادات تمام جوانب دخیل در انتخابات را به زودی به مجلس نمایندگان ارایه کند تا تایید و یا رد شود.

فیفا، گفته است که کمیسیون مستقل انتخابات، در کنار ارایه‌ی طرح تعدیلی به وزارت عدلیه، برنامه‌ی برگزاری انتخابات پارلمانی غزنی، شوراهای ولایتی و شوراهای ولسوالی‌ها را نهایی و با حکومت افغانستان هماهنگ کند.

این نهاد، از دولت افغانستان خواسته است که بر اساس تعهدات‌اش در توافقات سیاسی، در کنار تلاش برای موفقیت در گفت‌وگوهای صلح، به عنوان داعیه‌دار دفاع از جمهوریت و ارزش‌های آن در روند صلح، توجه جدی به ‌اصلاحات انتخاباتی و برگزاری انتخابات پارلمانی غزنی، شوراهای ولایتی و شوراهای ولسوالی کرده و هزینه‌ی آن را در بودجه‌ی سال ۱۴۰۰ در نظر بگیرد.