رحمت‌الله نبیل: حکومت مصالحه‌ی ملی ایجاد شود

صبح کابل
رحمت‌الله نبیل: حکومت مصالحه‌ی ملی ایجاد شود

رحمت‌الله نبیل، رهبر دسته‌ی انتخاباتی امنیت و عدالت، نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری را باطل دانسته و بر ایجاد حکومت مصالحه‌ی ملی تأکید می‌کند.

آقای نبیل، روز چهارشنبه (۳۰ دلو) در یک نشست خبری گفت که نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری، زنگ خطر رفتن افغانستان به سوی بحران را به صدا در آورد.

او افزود: «انتخابات به زر و زور و معامله پیش رفت. موضوع ۳۰۰ هزار رأی باید روشن می‌شد، اما دیدیم که فیصله‌های یک جانبه و شبانه، تحت فشارها و زورگویی‌های مختلف، سبب اعلام نتیجه شد. دیروز روز مرگ دموکراسی در افغانستان بود، روز آغاز بحران‌های جدی.»

آقای نبیل، تأکید کرد که افغانستان، در شرایط حساسی قرار دارد و در شماری از ولایت‌ها، سلاح توزیع شده است.

او گفت: «در قسمت‌های مختلف افغانستان، حلقاتی اند که از روی احساسات یا این که در حق‌شان عدالت نشده، عکس‌های یک دیگر را پایین می‌کنند و از تریبون‌های رسمی دولت اخطار می‌دهند. با وضعیت فعلی، نه برنده‌ی جنگ می‌شویم و نه برنده‌ی صلح. هر گونه حکومت برآمده از تقلب به خیر افغانستان نیست و کشور را به بحران می‌برد.»

آقای نبیل، گفت که تا وضعیت بهبود نیابد، جامعه‌ی جهانی نباید هیچ حکومتی را به رسمیت بشناسد.

او، از محمداشرف غنی، عبدالله عبدالله و گروه طالبان خواست که قربانی بدهند تا افغانستان از رفتن به سوی بحران، نجات یابد.

آقای نبیل گفت: «یک حرکت ناسنجیده ما را به بحران می‌برد. غنی و عبدالله باید از ادعای خود بگذرند، طالبان هم باید وطن دوستی خود را ثابت کنند و هر چه زودتر مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود. همه باید به سوی حکومت مصالحه‌ی ملی برویم.»

سه‌شنبه (۲۹دلو) نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد که بر اساس آن، محمداشرف غنی، با به دست آوردن ۵۰٫۶۴درصد آرا، برنده‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری شناخته شده است.

ساعاتی پس از اعلام نتیجه‌ی نهایی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات، عبدالله عبدالله، رهبر دسته‌ی انتخابا‌تی ثبات و همگرایی، در یک نشست خبری تأکید کرد که نتیجه‌ی اعلام شده برآمده از تقلب بوده و کمیسیون‌های انتخاباتی «خیانت ملی» را مرتکب شده‌اند.

او افزود که نتیجه‌ی انتخابات را نمی‌پذیرد و یک حکومت همه‌شمول (حکومت موازی) را تشکیل خواهد داد.

با این حال، سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، از دسته‌های انتخاباتی خواسته تا به قانون احترام گذاشته و نتیجه‌ی انتخابات را بپذیرند.