اداره‌ی ملی احصاییه: روزانه ۱۶ هزار شناس‌نامه‌ی الکترونیکی توزیع می‌شود

صبح کابل
اداره‌ی ملی احصاییه: روزانه ۱۶ هزار شناس‌نامه‌ی الکترونیکی توزیع می‌شود

جاوید رسولی، رییس اداره‌ی ملی احصاییه و معلومات، می‌گوید که روزانه دست‌کم ۱۶ هزار شناس‌نامه‌ی الکترونیکی برای شهروندان افغانستان توزیع می‌شود.

آقای رسولی که روز یک‌شنبه (۲۱ جدی)، در مجلس سنا صحبت می‌کرد، گفت که به اساس هدف‌ تعیین‌شده‌ی این نهاد، تا پایان سال روان خورشیدی، به بیش از ۵ میلیون نفر در کشور، شناس‌نامه‌ی الکترونیکی توزیع خواهد شد.

او، افزود که تا اکنون بیش از ۷۰ مرکز توزیع شناس‌نامه در سراسر افغانستان، شش مرکز در ایران و همین‌گونه قرار است مرکز‌هایی در پاکستان و امارات متحده‌ی عربی نیز ایجاد شود تا برای مهاجران شناس‌نامه توزیع کند.

از سویی هم، جاوید رسولی، در بخش دیگری از صحبت‌هایش، تاکید کرد که دیگر نیاز نیست شهروندان شناس‌نامه‌های کاغذی شان را تایید کنند، زیرا این کار زمینه‌ی سوء استفاده را برای بسیاری از افراد فرصت‌طلب فراهم کرده بود.

آقای رسولی، روند تایید شناس‌نامه‌های کاغذی را ضیاع وقت خواند.

این در حالی است که اخیرا، اداره‌ی ملی احصائیه و معلومات، گفته است که که خدمات تاییدی شناس‌نامه‌های کاغذی را سر از روز دوشنبه (۲۲ جدی) متوقف می‌کند و پس از آن هیچ نوع شناس‌نامه را تایید نخواهد کرد.

در خبرنامه‌ی این نهاد آمده است: «شناس‌نامه‌های کاغذی تابعیت که مطابق قوانین ثبت احوال نفوس به شهروندان کشور طی مراحل و صادر شده باشد، مدار اعتبار بوده و نیاز به تاییدی ندارد.»