پایان نشست سران ناتو؛ در کنار مردم و نیروهای امنیتی افغانستان می‌ایستیم

صبح کابل
پایان نشست سران ناتو؛ در کنار مردم و نیروهای امنیتی افغانستان می‌ایستیم

نشست یک روزه‌ی سران کشورهای عضو سازمان پیمان اتلانتیک شمالی-ناتو- روز دوشنبه-۲۴جوزا- در بروکسل برگزار و با صدور بیانیه‌ی مشترکی در مورد مسأیل مختلف از جمله افغانستان، پایان یافت.

در بیانیه‌ای که در پایان این نشست صادر شد، آمده است که هرچند مأموریت نظامی ناتو در افغانستان پایان یافته؛ اما مأموریت غیرنظامی این سازمان برای حمایت از مردم افغانستان ادامه خواهد داشت.

بر اساس این بیانیه‌، ناتو گفته است که هم‌چنان به حمایت از مردم و نهادهای امنیتی افغانستان ادامه می‌دهد و از دست‌آوردهای بیست‌ساله این کشور نیز پشتیبانی می‌کند.

در این بیانیه، آمده است که سران کشورهای ناتو، توافق کرده اند که برای حضور دیپلماتیک در افغانستان و ادامه‌ی روابط این کشور با جهان، بودجه برای اطمینان از ادامه‌ی کار میدان هوایی بین‌المللی را تأمین خواهد کرد.

اعضای کشورهای ناتو تأکید کرده اند، اکنون که پس از بیست سال، قرار است ناتو افغانستان را ترک کند، همه‌ی مسؤولیت نظامی به عهده‌ی نیروهای امنیتی این کشور خواهد بود.

این سازمان اطمینان داده که پایان مأموریت نظامی ناتو، به معنای پایان روابط دیپلماتیک دو طرف نخواهد بود؛ زیرا فصل تازه‌ی در روابط میان افغانستان و ناتو باز خواهد شد.

در بخش دیگری این بیانیه، آمده است که ناتو به منظور حمایت مالی از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان از صندوق اعتماد ارتش ملی، استفاده خواهد کرد.

در این بیانیه، گفته شده است که ناتو با دولت افغانستان در تماس است تا روند صلح سرعت پیدا کند. این سازمان از گفت‌وگوهای صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت کرده و تأکید کرده که پس از به میان‌آمدن توافق سیاسی میان دولت افغانستان و طالبان، باید دست‌آوردهای ۲۰ سال گذشته، حفظ شود و در کنار آن، مسأیل حقوق بشری از جمله حفظ حقوق زنان، کودکان و اقلیت‌ها در نظر گرفته شود.

ناتو، گفته که در صورت ایجاد توافق‌نامه‌ی سیاسی، باید اطمینان داده شود که این کشور بار دیگر به محل امن برای گروه‌های تروریستی بدل نشود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x