اتحادیه‌ی اروپا: قتل‌های هدف‌مند «هزاره‌ها» باید متوقف شود

صبح کابل
اتحادیه‌ی اروپا: قتل‌های هدف‌مند «هزاره‌ها» باید متوقف شود

نمایندگی سیاسی اتحادیه‌ی اروپا درکابل، گفته است که هدف‌ قرار دادن مردم هزاره باید متوقف و جرایمی که علیه آن‌ها صورت گرفته، بررسی شود.

اتحادیه‌ی اروپا در کابل، روز پنج‌شنبه-۱۳ جوزا-، در تویتی، نوشته است که توماس نیکلسون، نماینده‌ی ویژه‌ی اتحادیه‌ی اروپا برای افغانستان، با دانش‌آموزان دختری که از حمله بر مکتب سیدالشهدا در غرب کابل جان سالم به در برده اند، دیدار کرده است.

نمایندگی سیاسی اتحادیه‌ی اروپا گفته است، کسانی که در رویداد حمله بر مکتب سیدالشهدا جان باختند، دوباره زنده نمی‌شود؛ اما راه آنان ادامه دارد.

این در حالی است که روز گذشته (چهارشنبه، ۱۲ جوزا)، شماری از اعضای مجلس نمایندگان نیز اعلام کردند که حکومت باید جلو نسل‌کشی مردم هزاره را بگیرد و اجازه ندهد، فاجعه‌‌ای که در عراق به وجود آمد، در افغانستان نیز تکرار شود.

برخی از اعضای مجلس در نشست روز گذشته، تأکید کردند که اگر حکومت توانایی دفاع از مردم را ندارد، اجازه دهد که مردم خود امنیت شان را تأمین کند. علی‌اکبر قاسمی، نماینده‌ی غزنی در مجلس نمایندگان، گفت که بارها مردم غرب کابل هدف حملات تروریستی قرار گرفته اند؛ اما هر بار به فراموشی سپرده می‌شود و حکومت هیچ اقدامی برای تأمین امنیت مردم نمی‌کند.

این در حالی است که در ماه‌های اخیر، رویدادهای تروریستی در غرب کابل افزایش یافته است. در ۱۸ ثور سال روان، دانش‌آموزان دختر در غرب کابل هدف حمله‌ی تروریستی قرار گرفتند. این حمله، زمانی رخ داد که دانش‌آموزان مکتب سیدالشهدا تازه از صنف‌های درسی بیرون شده بودند. نخست یک حمله‌ی ‏موتربمب رخ داد و به دنبال آن، دو ماین از قبل جاسازی‌شده منفجر شد‎.‎

بر اساس آخرین معلومات، در نتیجه‌ی حمله‌ی تروریستی بر دانش‌آموزان این مکتب، ‏نزدیک به ۹۰ نفر کشته و ۲۴۰ نفر دیگر زخمی شده است.

همین‌گونه سه‌شنبه‌شب-۱۱ جوزا-، دو موتر نوع کاستر لینی در مربوطات حوزه‌ی سوم امنیتی شهر کابل  هدف انفجار ماین جاسازی‌شده قرار گرفت که در نتیجه‌ی آن، ۱۰ غیرنظامی جان باخت و ۱۲ نفر دیگر زخمی شده اند. قربانیان این حمله نیز، بیش‌تر از یک گروه قومی استند.