پارلمان اروپا برای دو روز نشستی را در مورد زنان افغانستان برگزار می‌کند

صبح کابل
پارلمان اروپا برای دو روز نشستی را در مورد زنان افغانستان برگزار می‌کند

قرار است پارلمان اروپا برای دو روز نشستی را در مورد زنان افغانستان با حضور نمایندگان سازمان ملل و چند سازمان بین‌المللی دیگر برگزار کند.

در اعلامیه‌ای که از سوی پارلمان اروپا به نشر رسیده، آمده است که نشست «روز زن افغان» در روزهای ۱ و ۲ ماه فبروری برگزار می‌شود. در این نشست قرار است نمایندگانی از زنان فعال حقوق زن از افغانستان نیز شرکت کند.

پارلمان اروپا، تأکید کرده است که وضعیت زنان افغانستان پس از سقوط نظام پیشین به دست طالبان در حالت نگران‌کننده‌ای قرار گرفته است.

در اعلامیه، آمده است که در این نشست، روبروتا متسولا، رییس پارلمان اتحادیه‌ی اروپا، آنجلینا جولی، فرستاده ویژه‌ی دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان، اورسولافون، رییس کمیسیون اتحادیه اروپا و سیما سمر، رییس پیشین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان سخنرانی می‌کند.

در این نشست قرار است آریانا سعید، آوازخوان افغانستانی نیز سخنرانی و آواز بخواند.

هم‌زمان با این، جنبش اصلی زنان متقدر افغانستان که در کابل فعالیت دارد، می‌گوید که پارلمان اروپا در انتخاب افراد به نمایندگی از زنان افغانستان دچار اشتباه شده است. مونسه مبارز از اعضای جنبش اصلی زنان متقدر می‌گوید، آن عده از بانوانی که در خارج از افغانستان در کشورهای امن زندگی می‌کنند، به هیچ وجه نمی‌توانند نمایندگان واقعی زنان افغانستان باشند.

به گفته‌ی او، پارلمان اروپا باید از زنانی که در پنج ماه گذشته در جاده‌های کابل در برابر محدودیت‌هایی که از سوی طالبان وضع شده بود، دست به اعتراض زدند، دعوت می‌کرد.