اتحادیه‌ی اروپا تصمیم دارد تا یک ماه دیگر دفتر نمایندگی دیپلماتیک خود را در کابل باز کند

صبح کابل
اتحادیه‌ی اروپا تصمیم دارد تا یک ماه دیگر دفتر نمایندگی دیپلماتیک خود را در کابل باز کند

شماری از رسانه‌های خارجی، گزارش داده اند که اتحادیه‌ی اروپا تصمیم دارد که تا یک ماه دیگر دفتر نمایندگی دیپلماتیک خود را در افغانستان باز کند.

فایننشال تایمز در تازه‌ترین گزارش خود در مورد افغانستان، نوشته است که اتحادیه‌ی اروپا تمایل دارد که تعاملات خود را با طالبان را از سر بگیرد؛ اما بازکردن دفتر نمایندگی سیاسی به معنای به رسمیت‌شناختن این گروه نیست.

نبیلا ماسرالی، سخن‌گوی اتحادیه‌ی اروپا، گفته است که به منظور ارایه‌ی درست کمک‌ها، این اتحادیه ناگزیر است که با طالبان تعامل داشته باشد؛ اما این نشانه به رسمیت شناخته‌شدن نیست.

بر بنیاد این گزارش، ماه گذشته یک هیئت نیز، از سوی اتحادیه‌ی اروپا به افغانستان فرستاده شد تا امکانات از سرگرفتن فعالیت دیپلماتیک این اتحادیه را بررسی کند.

اتحادیه‌ی اروپا به این باور است که به منظور حمایت از فعالیت‌های حقوق بشری، جلوگیری از بحران انسانی و ارزیابی تعهدات طالبان باید یک دفتر سیاسی در افغانستان داشته باشد. هم‌چنان در این گزارش، گفته شده که بدون حضور دیپلماتیک در کابل، توزیع عادلانه‌ی بسته‌ی کمکی یک میلیارد دالری اتحادیه‌ی اروپا نیز ممکن نیست.

از سویی‌هم، بروکسل به دنبال دست‌یابی به توافقی است که شرکت‌های خصوصی یا نگهبانان عضو اتحادیه‌ی اروپا بتوانند از نمایندگی‌های سیاسی شان حفاظت کنند.

این در حالی است که دو ماه از به قدرت رسیدن طالبان گذشته است؛ اما تا هنوز هیچ کشوری این گروه را به رسمیت نشناخته اند؛ اما بسیاری از کشورها برای جلوگیری از بحران اقتصادی در افغانستان، بسته‌های کمکی شان را اعلام کردند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x