زلمی خلیل‌زاد: پیشرفت‌های عالی در گفت‌وگوهای صلح صورت گرفته است

صبح کابل
زلمی خلیل‌زاد: پیشرفت‌های عالی در گفت‌وگوهای صلح صورت گرفته است

فرستاده‌ی ویژه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا، تاکید کرده است که هشتمین دور گفت‌وگوهای صلح در قطر، پیشرفت‌های عالی داشته است.

زلمی خلیل‌زاد، در برگه‌ی تویتر خود نگاشته است: «به ادامه‌ی پیشرفت‌های عالی هفته‌ی گذشته در کابل، چند روز اخیر را در دوحه با تمرکز بر روی موضوعات باقی مانده در تکمیل توافق بالقوه با طالبان، که زمينه‌ی خروج مشروط سربازان امریکایی را فراهم خواهد ساخت، صرف کرده‌ام و ما پیشرفت عالی داشته‌ايم.»

آقای خلیل‌زاد افزوده است که تیم او و نمایندگان طالبان، به بحث‌های شان در مورد جزییات تخنیکی و همچنان گام‌ها و میکانیزم‌های مورد نیاز برای تطبیق موفقیت‌آمیز توافق‌نامه‌ی چهار بخشی که از زمان انتصاب او تا کنون روی آن کار شده است، ادامه خواهند داد.

او تاکید کرده است که توافق روی این جزییات، ضروری است.

خروج نیروهای خارجی از افغانستان، آتش بس فوری، قطع ارتباط طالبان با سایر گروه‌های تروریستی و عدم استفاده از خاک افغانستان، در برابر ایالات متحده‌ی امریکا، چهار موضوعی بود که پیش از این، زلمی خلیل‌زاد و نمایندگان طالبان روی آن گفت‌وگو کرده بودند.

در همین حال، آقای خلیل‌زاد گفته است که به منظور دیدارهای از قبل برنامه‌ریزی شده برای ايجاد اجماع بین‌المللی بيشتر در حمایت از روند صلح افغانستان، به دهلی‌نو سفر خواهد کرد.

از سویی هم، برخی منابع امریکایی گفته اند در صورتی که توافق صلح میان دو طرف به نتیجه‌ برسد، دونالد ترامپ ماه آینده به افغانستان خواهد آمد.

همچنان، چند روز قبل روزنامه‌ی واشنگتن پست، به نقل از چند مقام امریکایی گزارش داده بود که ایالات متحده و طالبان، به توافق ابتدایی دست‌یافته ‌اند و بر اساس آن، دولت امریکا در حال آمادگی برای خروج شش‌هزار سرباز امریکایی از افغانستان است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x