انفجار بر کاروان موترهای امرالله صالح؛ بیش از ۱۰ غیرنظامی کشته و ۱۵ نفر دیگر زخمی شدند

صبح کابل
انفجار بر کاروان موترهای امرالله صالح؛ بیش از ۱۰ غیرنظامی کشته و ۱۵ نفر دیگر زخمی شدند

طارق آرین، سخن‌گوی وزارت داخله، می‌گوید که در نتیجه‌ی انفجار بر کاروان موترهای امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری، بیش از ۱۰ غیرنظامی جان باخته اند و ۱۵ نفر دیگر به شمول محافظان او، زخم برداشته اند.

آقای آرین، در یک پیام ویدیویی، گفته است که این انفجار، صبح روز چهارشنبه (۱۹ سنبله)، زمانی در ساحه‌ی «چهارراهی سابقه‌ی تایمنی» رخ داد که کاروان موترهای آقای صالح، از آن جا عبور می‌کرد.

به گفته‌ی او، ممکن است که آمار تلفات ناشی از این رویداد، افزایش یابد. او می‌گوید که نیروهای پولیس، بررسی‌های شان را در این مورد، آغاز کرده اند.

آقای آرین، تصریح کرد که این رویداد ناشی، از انفجار موادمنفجره‌ی جاسازی‌شده بوده است.

امرالله صالح، لحظاتی پس از وقوع این انفجار، در یک پیام ویدیویی، گفت در نتیجه‌ی این رویداد، خود او و شماری از محافظان‌اش، زخم برداشته اند.

تا اکنون، فرد یا گروهی مسؤولیت این رویداد را به عهده نگرفته است. گروه طالبان نیز، دست‌داشتن در این رویداد را رد کرده است.

این حمله، با واکنش‌ها و محکومیت‌های مقام‌های ارشد حکومتی، رو به رو شده است.

رییس‌جمهور غنی، گفته است که تروریستان و همکاران خارجی شان، با انجام چنین جنایت‌هایی، باور مردم را نسبت به صلح، جمهوریت و آینده‌ی روشن، ضعیف می‌کنند.

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، گفته است، در حالی که همگی منتظر آغاز گفت‌وگوهای مستقیم اند، حمله‌ی تروریستی بر معاون اول ریاست‌جمهوری، نقض صریح برنامه‌ی صلح است.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، این حمله را محکوم کرده و خواستار آغاز تحقیقات جدی در این باره شده است. به گفته‌ی آقای عبدالله، رویکرد حذف فیزیکی، در مرحله‌ای که تلاش‌ها برای برقراری صلح جریان دارد، به هیچ وجه قابل قبول و توجیه نیست.

اتحادیه‌ی اروپا نیز، این حمله را «ناجوان‌مردانه» و کار «دشمنان صلح» دانسته است.

سال گذشته نیز، هشت مهاجم، به دفتر روند سبز که آقای صالح رییس آن است، حمله کرده بودند که در نتیجه‌ی آن، ۲۴ نفر کشته شدند. حمله‌ی سال گذشته، با یک انفجار موتربمب آغاز شد و سپس، هشت مهاجم، وارد ساختمان شدند و پس از چند ساعت درگیری، از پا درآمدند.