غنی: میزان شدن عواید و مصارف افغانستان، ما را به خود کفایی می‌رساند

صبح کابل
غنی: میزان شدن عواید و مصارف افغانستان، ما را به خود کفایی می‌رساند

رییس جمهور غنی، تأکید می‌کند که میزان شدن عواید و مصارف افغانستان، این کشور را به خودکفایی اقتصادی نزدیک خواهد کرد.

آقای غنی، پس از چاشت روز چهارشنبه (۲۰ سنبله)، در برنامه‌ی تجلیل از ارسال نخستین محموله‌ی صادراتی به کشور چین، گفت: «چیزی که برای ما مهم است، این است که عواید و مصارف ما باید بیلانس باشد. ما مملکتی بودیم که تمام مصارف ما از کمک‌های خارجی تامین می‌شد. در اینجا به تغییر دیدگاه نیاز است.»

او علاوه کرد که افغانستان باید برای خود هدف تعیین کند و بر اساس آن، تا چهار سال بعد توازن صادرات و واردات به دست بیاید و تا ده سال بعد نیز صادرات افزایش یابد.

آقای غنی گفت که در حال حاضر، زراعت افغانستان در حال صادرات محور شدن است؛ به این معنی که چیزی تولید می‌کند که بازار داشته باشد و این کار سبب کاریابی عظیم خواهد شد.

او افزود: «همان‌طوری که قوای امنیتی و دفاعی ما قهرمانان آزادی ما استند، سکتور خصوصی، زارعین، صنعت‌کاران و دهاقین ما قهرمانان انکشاف افغانستان استند.»

رییس جمهور غنی گفت: «هجده سال بود که تنها وارد می‌کردیم، بدون این که یک طرح واضح برای صادرات داشته باشیم و این قابل قبول نبود. حالا باید هر ولایت افغانستان که امکان گمرک شدن را دارد، دارای گمرک شود، ما باید تمام ترانزیت را تقسیم کنیم تا اقتصاد متوازن داشته باشیم.»

این درحالی است که اخیرا بانک جهانی، اعلام کرده است که با وجود بهبود در پالیسی‌های اقتصادی افغانستان، رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۱۸، حدود دو درصد بوده و هنوز رشد اقتصادی در این کشور با چالش‌های جدی مواجه است.