فیسبوک، تویتر و لینکدین حساب کاربران افغان را محفوظ نگه می‌دارند

صبح کابل
فیسبوک، تویتر و لینکدین حساب کاربران افغان را محفوظ نگه می‌دارند

هم‌زمان با تسلط طالبان بر افغانستان، فیسبوک، تویتر و لینکدین، اعلام کرده اند که حساب کاربران افغانستانی را در برابر دست‌رسی طالبان، محافظت می‌کند.

به نقل از خبرگزاری رویترز، ناتانیل گلیچر، رییس سیاست امنیتی فیسبوک روز پنج‌شنبه-۲۸ اسد-، گفته است که فیسبوک به گونه‌ی موقت، امکان مشاهده یا جست‌وجوی فهرست حساب‌های دوستان را برای کاربران افغانستانی حذف کرده است.

آقای گلیچر هم‌چنان، گفته است: «ما گزینه‌ی {یک کلیک} را برای کاربران افغانستانی راه‌اندازی کرده ایم، تا افراد به سرعت بتوانند حساب خود را قفل کنند؛ هنگامی که پروفایل آن‌ها قفل می‌شود، کسانی که در فهرست دوستان آن‌ها نیستند، نمی‌توانند عکس پروفایل یا پست‌های او را بارگیری یا به اشتراک بگذراند.»

در همین حال، تویتر نیز، اعلام کرده است که با شرکای جامعه‌ی مدنی در ارتباط است تا از گروه‌های کشور پشتیبانی کند و با بایگانی اینترنت برای تسریع درخواست‌های مستقیم برای حذف تویت‌های بایگانی شده، هم‌کاری می‌کند.

پیش از این، فیسبوک، طالبان را یک گروه تروریستی خوانده بود و حساب‌های آن‌ها بسته کرده بود.

تویتر گفته است، در صورت عدم دست‌رسی افرادی به حساب‌های حاوی اطلاعاتی که آن‌ها را در خطر قرار می‌دهد؛ مانند پیام‌های مستقیم و یا دنبال‌کننده‌ها، تویتر قادر به تعلیق موقت حساب‌ها تا دست‌رسی مجدد کاربران و حذف محتوای آن‌ها است.

این شبکه‌ی اجتماعی هم‌چنان، اعلام کرده است که به گونه‌ی فعال، حساب‌های سازمان‌های دولتی را زیر نظر دارد و ممکن است برای تأیید هوایت آن‌ها، حساب‌ها به گونه‌ی موقت در انتظار اطلاعات بیش‌تر، متوقف کند.

شبکه‌ی اجتماعی لینکدین نیز، اعلام کرده است که تمام اطلاعات کاربران افغانستانی را به گونه‌ی موقت پنهان کرده است، تا سایر کاربران نتوانند، آن‌ها ببینند.

این اقدامات از سوی فیسبوک‌، تویتر و لینکدین در حالی در نظر گرفته شده است که طالبان به دنبال افرادی که با نیروهای امریکایی و ناتو کار کرده اند، جست‌وجوی خانه‌به‌خانه را آغاز کرده اند و به خانه‌ی چندین خبرنگار دویچه وله نیز حمله کرده اند.