میررحمان رحمانی: برای مدیریت جنگ، افراد مسلکی در نهادهای امنیتی استخدام شود

صبح کابل
میررحمان رحمانی: برای مدیریت جنگ، افراد مسلکی در نهادهای امنیتی استخدام شود

به دنبال افزایش ناامنی‌ها و سقوط پی‌هم ولسوالی‌ها به دست جنگ‌جویان طالب، میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان، از حکومت می‌خواهد تا برای مدیریت جنگ، افراد مسلکی و با تجربه را در نهادهای دفاعی و امنیتی استخدام کند.

آقای رحمانی که روز دوشنبه -۳۱ جوزا- در نشست عمومی مجلس نمایندگان صحبت می‌کرد، گفت: «ملاحظات سیاسی و قومی و سازش‌های گروهی، سبب کاهش ناامنی نمی‌شود. برای مدیریت جنگ، باید افراد توانا، مسلکی و با تجربه استخدام شوند تا انگیزه‌ی دفاع از افغانستان، در وجود سربازان تقویت شود.»

به گفته‌ی او، با خروج نیروهای امریکایی و ناتو، توقف گفت‌وگوهای صلح و سقوط پی‌هم ولسوالی‌ها به دست جنگ‌جویان طالب، تغییرات نگران‌کننده‌ای در میدان جنگ به میان آمده و نیاز به مدیریت فوری دارد.

آقای رحمانی، از بسیج مردمی علیه طالبان نیز استقبال کرد و از حکومت خواست تا در راستای تمویل، تجهیز و مدیریت خیزش‌های مردمی، از هیچ تلاشی دریغ نکند.

این در حالی است که در چند هفته‌ی گذشته، همه‌روزه چندین ولسوالی در ولایت‌های مختلف به دست جنگ‌جویان طالب سقوط می‌کند.

وزارت دفاع اما؛ هم‌واره تأکید کرده که به خاطر جلوگیری از تلفات، نیروهای دفاعی و امنیتی از این ولسوالی‌ها عقب‌نشینی تکتیکی کرده و پس از گذشت چند روز، دوباره با راه‌اندازی عملیات نظامی، مناطق از دست رفته را پس گرفته اند.

هم‌زمان با سقوط ولسوالی‌ها، صدها تن از باشندگان بغلان، پروان، بادغیس، فاریاب، جوزجان، تخار و برخی از ولایت‌های دیگر، علیه جنگ‌جویان طالب بسیج شده و در کنار نیروهای دفاعیی و امنیتی، به جنگ علیه طالبان رفته اند.