دو ولسوالی در فاریاب و هرات، به دست جنگ‌جویان طالب سقوط کرد

صبح کابل
دو ولسوالی در فاریاب و هرات، به دست جنگ‌جویان طالب سقوط کرد

منابع محلی در ولایت‌های فاریاب و هرات، می‌گویند که ولسوالی‌های شیرین‌تگاب و اوبه در این ولایت‌ها، به دست جنگ‌جویان طالب سقوط کرده است.

عبدالاحد ایلبیک، عضو شورای ولایتی فاریاب، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که ولسوالی شیرین‌تگاب این ولایت، پنج‌شنبه‌شب -۲۷ جوزا- به دست جنگ‌جویان طالب سقوط کرد.

او می‌افزاید: «حدود ۳۰۰ سرباز امنیتی در ولسوالی شیرین‌تگاب مستقر بودند که از این میان، حدود ۵۰ نفر به شهر میمنه و ولسوالی اندخوی خود را رساندند. گفته می‌شود که قرار است طالبان، ۲۰۰ تن از این سربازان را تا ساعاتی بعد آزاد کند.»

به گفته‌ی آقای ایلبیک، در حال حاضر، ده‌ها عراده تانک و مقدار زیادی از تجهیزات نظامی نیروهای دفاعی و امنیتی، به دست جنگ‌جویان طالب افتاده است.

به گفته‌ی او، اگر حکومت مرکزی و محلی برای سرکوب جنگ‌جویان طالب اقدامی نکنند؛ طالبان بر ولسوالی خواجه‌سبزپوش که در همسایگی شیرین‌تگاب است، حمله خواهند کرد.

از سویی هم، ضیاالحق نوری، ولسوال اوبه‌ی هرات، می‌گوید که حوالی ساعت ۰۱:۰۰ بامداد جمعه -۲۸ جوزا-، چرخ‌بال‌های ارتش ۱۵۰ سرباز امنیتی به شمول ۶۸ سرباز زخمی مستقر در قرارگاه ارتش را به شهر هرات انتقال دادند و با تخلیه‌ی این قرارگاه، ولسوالی اوبه به گونه‌ی کامل در کنترل جنگ‌جویان طالب در آمد.

وزارت دفاع تا اکنون در این باره چیزی نگفته است.

این در حالی است که در جریان چند هفته‌ی گذشته، نزدیک به ۳۰ ولسوالی به دست جنگ‌جویان طالب سقوط کرده است.

وزارت دفاع اما؛ بارها گفته است که نیروهای دفاعی و امنیتی برای جلوگیری از تلفات، عقب‌نشینی تکتیکی کرده اند.