واکنش طالبان به تنش‌ها در فاریاب؛ اوج‌بخشیدن خشونت‌های قومی، بزرگ‌ترین دست‌آورد دموکراسی در افغانستان بود

صبح کابل
واکنش طالبان به تنش‌ها در فاریاب؛ اوج‌بخشیدن خشونت‌های قومی، بزرگ‌ترین دست‌آورد دموکراسی در افغانستان بود

به دنبال شکل‌گرفتن تنش‌ها در ولایت فاریاب، اکنون طالبان، می‌گویند که دامن‌زدن به خشونت‌های قومی، بزرگ‌ترین دست‌آورد دموکراسی در افغانستان بوده است.

انعام‌الله سمنگانی، معاون سخن‌گوی حکومت سرپرست طالبان روز جمعه-۲۳ جدی-، در برگه‌ی تویتر خود نوشته است که پس از مرگ دموکراسی، «دموکرات‌نماها» هنوز هم برای پراکنده‌سازی جامعه‌ی افغانی دست‌وپا می‌زنند.

او به گونه‌ی غیر مستقیم خطاب به شماری از مقام‌های حکومت پیشین، گفته است: «حالا که برای شان دیگر‌ چیزی‌ نمانده،‌ بین خود دست‌وگریبان اند که طالب کدام قوم خوب است و از کدام قوم بد!.»

این در حالی است که به دنبال بازداشت، مخدوم عالم، از فرماندهان کلیدی اوزبیک‌تبار طالبان در شمال، شماری از باشندگان ولایت فاریاب و طالبان اوزبیک‌تبار دست به اعتراضات گسترده زده اند.

این اعتراضات روز پنج‌شنبه -۲۳ جدی-، آغاز شد و تا هنوز هم ادامه دارد. اعتراضات پس از این بالاگرفت که مخدم عالم، شام روز چهارشنبه -۲۲ جدی-، به دستور ملا فاضل آخند در شهر مزار شریف بازداشت شده است.

پیش‌تر مقام‌های طالبان، گفته بود که تنش‌های پیش‌آمده حل شده؛ اما دیده می‌شود که هنوز هم اعتراضات مردمی در فاریاب ادامه دارد.