وزیر اطلاعات پاکستان: گروه طالبان یک رژیم افراطی است

صبح کابل
وزیر اطلاعات پاکستان: گروه طالبان یک رژیم افراطی است

فواد چوهدری، وزیر اطلاعات پاکستان، می‌گوید که گروه طالبان یک رژیم افراطی است که می‌تواند خطری برای پاکستان باشد.

آقای چوهدری که روز دوشنبه -۶ جدی-، در یک نشستی در اسلام‌آباد صحبت می‌کرد، دستورالعمل تازه‌ی طالبان را در برابر زنان افغانستان را «تفکر قهقرایی» خوانده و گفته که طالبان یک رژیم افراطی است.

او گفت: «دو رژیم افراطی از راست و چپ پاکستان را احاطه کرده است…این که زنان [در افغانستان] نمی‌توانند به تنهایی سفر کنند یا مکتب و دانشگاه بروند-چنین تفکر قهقرایی خطری برای پاکستان است.»

به گفته‌ی رییس اطلاعات پاکستان، کشورش در مبارزه با دو رژیم افراطی که به گفته‌ی او طالبان و تفکر افراطی هندوها است، قرار دارد.

این در حالی است که به تازگی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان با نشر دستورالعملی به رانندگان موترهای شهری دستور داده است که زنان بدون حجاب و همراه محرم مرد را در مسیر طولانی بیش از ۴۵ مایل سوار نکنند.

با این حال، سازمان دیدبان حقوق بشر در واکنش به دستورالعمل تازه‌ی وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان در مورد سفر زنان، گفته است که این دستورالعمل بیش‌تر در جهت زندانی‌کردن آنان است.

هدر بار، معاون مدیر حقوق زنان سازمان دیدبان حقوق بشر به خبرگزاری فرانسه، گفته است که دستورالعمل تازه‌ی طالبان فرصت‌هایی را از زنان می‌گیرد که براساس آن آنان می‌توانند آزادانه حرکت کنند، به شهر دیگری سفر کنند، تجارت کنند و یا در صورت مواجهه با خشونت در خانه، فرار کنند.