وزیر عدلیه: قاچاق انسان و مهاجران ۵۰ درصد کاهش یافته است

صبح کابل
وزیر عدلیه: قاچاق انسان و مهاجران ۵۰ درصد کاهش یافته است

فضل‌احمد معنوی، وزیر عدلیه، می‌گوید که در جریان یک سال گذشته، قاچاق انسان و مهاجران در افغانستان، ۵۰ درصد کاهش یافته است.

آقای معنوی که روز سه‌شنبه (۱۴ ثور)، در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت که شیوع ویروس کرونا، بسته بودن مرزها و بازداشت سران شبکه‌های قاچاق انسان و مهاجران، از دلایل اصلی کاهش ۵۰ درصدی قاچاق انسان و مهاجران بوده است.

به گفته‌ی او، در جریان یک سال گذشته، ۷۰ نفر به اتهام قاچاق انسان و مهاجران در افغانستان بازداشت شده اند.

آقای معنوی افزود که ۹ شبکه از ۳۴ شبکه‌ی شناسایی‌شده‌ی قاچاق انسان و قاچاق مهاجران، زیر کار اوپراتیفی نهادهای امنیتی قرار دارد.

او گفت که دادستانی کل، پرونده‌های ۵۰ تن که به اتهام قاچاق انسان و قاچاق مهاجران بازداشت شده‎‌اند را دریافت کرده و روی آن کار کرده که از این میان، پنج تن به قاچاق انسان و ۴۵ تن دیگر به قاچاق مهاجران متهم اند که ۱۷ پرونده‌ی آن به دادگاه عالی محول شده و متباقی زیر کار دادستانی کل قرار دارد.

آقای معنوی تصریح کرد که دادگاه عالی، هشت تن را به اتهام قاچاق انسان و قاچاق مهاجران محاکمه کرده که چهار تن محکوم به حبس متوسط شده‌اند و چهار تن دیگر شامل یک زن و سه مرد برائت گرفته اند.

وزیر عدلیه، گفت که در حال حاضر ۲۳۵ پرونده‌ی قاچاق انسان، قاچاق مهاجران و بچه‌بازی در محاکم ابتداییه، استیناف و دادگاه عالی زیر کار است که شامل ۱۵۸ پرونده‌ی قاچاق انسان، ۵۶ پرونده‌ی قاچاق مهاجران و ۲۱ پرونده‌ی بچه‌بازی می‌شود.

او اضافه کرد که در میان متهمان به قاچاق انسان و قاچاق مهاجران، شماری از منسوبان دولتی نیز شامل اند. «یک مقام ارشد وزارت داخله و یک مقام پیشین ریاست اجراییه‌ی حکومت وحدت ملی، از مقام‌هایی اند که به اتهام قاچاق انسان و قاچاق مهاجران مورد تعقیب عدلی قرار گرفته اند.»

آقای معنوی، گفت که در یک سال گذشته، ۷۵ نفر از شهروندان افغانستان که به گونه‌ی قاچاقی وارد ایران شده بودند، فوت کرده و ۶۴ تن دیگر به دلایل مختلف زخمی شده‌اند.

وزیر عدلیه، قاچاق انسان و قاچاق مهاجران را یک پدیده‌ی بین‌المللی و تهدید جهانی خواند و ابراز امیدواری کرد که جامعه‌ی جهانی در این راستا با دولت افغانستان همکاری کند.

او گفت: «یک نگرانی موجود است که نشود خروج نیروهای خارجی، فعالیت شبکه‌های قاچاق انسان را بیشتر بسازد؛ اما ما اطمینان می‌دهیم که جلو هرگونه فعالیت این شبکه‌ها را می‌گیریم.»