اتحادیه‌ی اروپا بر مالکیت افغانستان در پروسه‌ی صلح تأکید کرد

صبح کابل
اتحادیه‌ی اروپا بر مالکیت افغانستان در پروسه‌ی صلح تأکید کرد

اتحادیه‌ی اروپا، ابراز امیدواری کرده است که به‌زودی، گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان از سرگرفته شود.

فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا، روز دوشنبه (۲۰ عقرب) در نشست وزرای خارجه‌ی کشورهای عضو این اتحادیه، گفت که امیدوار است با از سرگیری گفت‌وگوها میان امریکا و طالبان، مذاکرات بین‌الافغانی نیز آغاز شود.

او گفته است که اتحادیه‌ی اروپا، بر پیش‌رفت روند صلح به رهبری و مالکیت حکومت افغانستان تأکید می‌کند.

بانو موگرینی، افزوده است: «اتحادیه‌ی اروپا به حمایت خود از مذاکرات صلح ادامه می‌دهد؛ اما تنها شرط در گفت‌وگوهای صلح، باید حفظ دست‌آوردهای ۱۸ساله‌ اخیر به خصوص ارزش‌های حقوق بشری و حقوق زنان باشد.»

او همچنان، به فراگیری پروسه‌ی صلح تأکید کرد و گفت که باید این روند به صورت همه‌جانبه به پیش برده شود و همه طرف‌ها در آن نقش داشته باشند.

نشست وزیران خارجه‌ی کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا، با حضور ۲۸ وزیر با بحث روی افغانستان برگزار شد. در این نشست علاوه بر موضوع صلح، در مورد نتیجه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری نیز بحث صورت گرفت.

با این حال، صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست‌جمهوری، می‌گوید که حکومت افغانستان از اظهارات فدریکا موگرینی در رابطه به پروسه‌ی صلح و انتخابات، استقبال می‌کند.

آقای صدیقی، می‌افزاید که در نشست وزرای خارجه‌ی اتحادیه اروپا، از تمام جوانب سیاسی خواسته شده تا به تلاش‌هایی که آغازگر روند گفت‌گوهای مستقیم صلح میان حکومت افغانستان و طالبان پس از انتخابات باشد، بپوندند.