فرگوس اکرسلی: در مورد خطر جنایت‌های وحشیانه علیه هزاره‌ها نگرانیم

عصمت امین
فرگوس اکرسلی: در مورد خطر جنایت‌های وحشیانه علیه هزاره‌ها نگرانیم

فرگوس اکرسلی، هماهنگ‌کننده‌ی سیاسی بریتانیا در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، با انتقاد از طالبان گفته که این گروه هیچ تلاش جدی برای فراگیرشدن حکومت و تعهد واقعی برای حمایت از اقلیت‌ها نکرده است.

آقای اکرسلی در این نشست، گفته که در ماه‌های گذشته طالبان اقدامات سخت‌گیرانه‌تری برای محدودسازی آزادی رفت‌وآمد زنان و دختران روی دست گرفته و مانع دست‌رسی آن‌ها به کار و خدمات شده‌اند.

نماینده‌ی بریتانیا، افزوده است که اگر طالبان در شیوه حکومت‌داری خود تغییر نیاورند، هیچ‌گاهی مشروعیت داخلی و بین‌المللی پیدا نخواهند کرد.

او بر تغییر فوری رویکرد طالبان تأکید کرده و افزوده است که آزادسازی دارایی‌های مسدود‌شده‌ی افغانستان در شرایط کنونی نیز، کار درست نیست.

آقای اکرسلی باور دارد که آزادی دارایی‎های مسدود‌شده‌ی افغانستان در شرایط کنونی که یک بانک مستقل، با میکانیزم‌های مناسب جلوگیری از تأمین مالی تروریزم وجود ندارد، مسؤولانه نیست.

او بر حمایت مردم افغانستان از طریق سازمان ملل متحد تأکید کرده و گفته است که بحران‌های فوری انسانی و اقتصادی در افغانستان باید توسط سازمان ملل دنبال شود.

این نماینده‌ی بریتانیا بر واکنش منسجم و یک‌پارچه جهانی برای مبارزه با وضعیت بد بشری در افغانستان تأکید کرده و گفته است که کشورش –برتیانیا-، دومین کمک‌کننده‌ی بزرگ بشردوستانه سازمان ملل در افغانستان است.

نماینده‌ی بریتانیا در حالی نسبت به وضعیت بد هزاره‌ها و در کل وضعیت بد بشری نگرانی خود را مطرح کرده که بر اساس گزارش‌ها، طالبان در چندین نقطه در ولایت‌های مرکزی، مردم بومی و محلی را مجبور به کوچ اجباری کرده و خانه‌های آن‌ها را برای افراد دیگری از قوم پشتون توزیع و مصادره کرده است.