وزیر صحت: صد هزار بستر برای تجرید افراد مبتلا به ویروس کرونا ایجاد می‌شود

صبح کابل
وزیر صحت: صد هزار بستر برای تجرید افراد مبتلا به ویروس کرونا ایجاد می‌شود

وزیر صحت، می‌گوید که قرار است مراکز تجرید افراد مبتلا به ویروس کرونا، با ظرفیت صد هزار بستر در سراسر افغانستان ساخته شود.
فیروزالدین فیروز، روز شنبه (۳۰ حمل)، طی مراسمی، مرکز تجرید افراد مبتلا به ویروس کرونا، با ظرفیت ۲۰۰ بستر را در قصر دارالامان کابل، افتتاح کرد.
آقای فیروز، در این مراسم گفت: «مراکز تجرید افراد مبتلا به ویروس کرونا، با ظرفیت صد هزار بستر در سراسر افغانستان ساخته می‌شود و برای بیماران متوسط و خفیف اختصاص خواهد یافت.»
او افزود که این مراکز، برای تجرید بوده و نباید توقع شفاخانه‌های‌ مجهز را از آن داشت. آقای فیروز، گفت که این مراکز، برای بیمارانی است که امکان قرنطینه شدن شان در خانه وجود ندارد.
وزیر صحت، هم‌چنان گفت که کابینه، طرح پیشنهادی برای گسترش تشکیلات وزارت صحت را تأیید کرده و بر اساس آن، کارمندان بیشتری برای مبارزه با ویروس کرونا در سراسر افغانستان استخدام می‌شوند.
آقای فیروز، تصریح کرد که تلاش‌ها جریان دارد تا در جریان چند روز آینده، ظرفیت تشخیص ویروس کرونا در افغانستان، افزایش یابد.
او در بخش دیگری از سخنان خود، گفت که بانک جهانی، تعهد کرده تا ۱۰۴ میلیون دالر را برای مبارزه با ویروس کرونا، به افغانستان کمک کند که از این میان، ۶۰ میلیون برای مؤسسات داده می‌شود و ۴۰ میلیون دیگر نیز تا چهار سال بعد، در بخش صحت مصرف خواهد شد.
به گفته‌ی او، بانک انکشاف آسیایی نیز تعهد کرده که ۴۰ میلیون دالر از طریق نهادهای بین‌المللی در افغانستان مصرف می‌شود. او گفت که اتحادیه‌ی اروپا نیز ۱۰۰ میلیون دالر تعهد کرده، اما تا کنون مشخص نیست که چه زمانی این مبلغ را در اختیار دولت افغانستان قرار می‌دهد.
آقای فیروز، خاطر نشان کرد، ۱۵ میلیون دالری که دولت افغانستان برای مبارزه با ویروس کرونا اختصاص یافته بود، مصرف شده است.
این در حالی است که تا کنون، ۹۳۳ مورد مثبت ویروس کرونا در افغانستان ثبت شده و از این میان، ۳۰ نفر جان باخته‌اند و ۱۱۲ نفر دیگر نیز بهبود یافته‌اند. بیشتر این موارد، در ولایت‌های هرات، کابل و کندهار شناسایی شده است.
وزارت صحت، از مردم افغانستان می‌خواهد تا محدودیت گشت‌وگذار را رعایت کرده و رهنمودهای صحی را تطبیق کنند.