فیفا، خواهان حضور گسترده‌ی زنان در ساختار حکومت شد

صبح کابل
فیفا، خواهان حضور گسترده‌ی زنان در ساختار حکومت شد

موسسه‌ی انتخابات آزاد و عادلانه‌ی افغانستان یا فیفا، به تازگی، تعهدات نامزدان ریاست‌جمهوری را جمع‌آوری و در مجموعه‌ای زیر نام «جایگاه زنان در پنج سال آینده» به چاپ رسانیده است.

در اعلامیه‌ای که روز یک‌شنبه (۲۹ سرطان)، از سوی فیفا منتشر شده، آمده است که هدف اساسی این مجموعه، مشخص‌ساختن حضور زنان در سطح رهبری و تثبیت جایگاه‌شان در حکومت آینده را تشکیل می‌دهد.

بر اساس اعلامیه، در این مجموعه، هر یک از نامزدهای ریاست‌جمهوری سال گذشته، برنامه‌ها و اهداف شان در قبال زنان را بیان کرده‎اند.

فیفا، گفته است که سهم و مشارکت زنان در انتخابات ریاست‌جمهوری، نمایان‌گر تلاش‌شان در راستای نهادینه‌شدن دموکراسی بود و با روی کار آمدن حکومت جدید، انتظارات آن‌ها از رهبری اداره‌ی جدید، مطابق کارزارهای انتخاباتی‌شان، بیشتر شد؛ اما با گذشت بیش از چهار ماه، عملکرد دولت جدید، خوش‌بینی زنان را اندک ساخته است.

در اعلامیه آمده است که هرچند حضور زنان، به ۴ وزارت بسنده شده، اما خبرهای غیررسمی، نشان می‌دهد که تنها ۳ زن در کابینه‌ی افغانستان حضور خواهند داشت.

فیفا گفته است: «ما نه تنها خواهان چهار نامزد وزیر، بلکه سهمیه حداقل ۳۰ درصدی حضور زنان در کابینه‌ی حکومت استیم. این خواست ما متناسب به‌حضور زنان منحیث رای‌دهنده در انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشته و تعهدات رهبران سیاسی در زمان کارزارهای انتخاباتی‌شان است.»

در اعلامیه آمده است که تصمیم اخیر حکومت برای تعیین ۳۴ زن به‌ عنوان معاون والی در سطح حکومت‌های محلی ستودنی‌ست، اما هیچ تصمیم روشنی در مورد تقرری‌های زنان به ‌عنوان والی، ولسوال و شهردار، از سوی حکومت وجود نداشته که این امر، سبب نگرانی زنان و حتا عقب‌گرد نسبت به دوره‌های قبلی پنداشته می‌شود.

بر اساس اعلامیه، تقرری‌های اخیر در دولت افغانستان، بدون در نظرداشت راهکار شفاف و عادلانه صورت گرفته و این موضوع، سبب نگرانی اکثریت زنان شده است.

فیفا، گفته است، خواست زنان از رهبران حکومت این است تا اصل شایسته‌سالاری را در نظر گرفته و زنان نخبه را مطابق راهکار مشخص و عادلانه، در سطح کشور شناسایی کند.

این نهاد، تأکید کرده است که تعهدات و برنامه‌های رییس‌جمهور و رییس شورای عالی مصالحه را به ‌صورت کتبی در اختیار دارد و در هر زمانی، برای اجرایی ‌شدن این تعهدات، دادخواهی‌های خود را ادامه می‌دهد.