فیفا: میزان مشارکت مردم در انتخابات پایین بود

صبح کابل
فیفا: میزان مشارکت مردم در انتخابات پایین بود

فیفا یا بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه‌ی افغانستان، می‌گوید که میزان مشارکت شهروندان افغانستان در انتخابات، به خاطر تهدیدات امنیتی و وجود برخی چالش‌های دیگر، خوب نبود.

شمس راسخ، مسؤول بخش نظارت و ارزیابی فیفا، به روزنامه‌ی صبح کابل می‌گوید که ارزیابی‌ها در ۳۴ ولایت افغانستان، نشان می‌دهد که میزان مشارکت شهروندان در انتخابات خوب نبوده است.

او می‌افزاید: «در ولایت‌های جنوبی مثل هلمند، زابل و کندهار محلات و مراکز رای‌دهی، خالی و عاری از رای دهنده بود و در ولایت شمالی نیز بخشی از مراکز با چنین حالتی مواجه بود، اما در ولایت‌های مرکزی مشارکت مردم نسبتا بهتر بوده است.»

آقای راسخ می‌گوید: «ناامنی و تهدید طالبان، روی میزان مشارکت مردم تاثیر گذاشته بود، آگاهی عامه ضعیف بود و کمپاین‌های انتخاباتی معطوف به ۱۸ ولایت بود و باشندگان خیلی از این ولایت‌ها در خلاء معلوماتی قرار داشتند و بی‌باوری نسبت به انتخابات و تقلب‌هایی که در انتخابات‌های گذشته صورت گرفت، از عوامل میزان کم مشارکت مردم است.»

او گفت که یکی از اساسی‌ترین چالش‌ها، مشکلات فهرست رای‌دهندگان بود و حتا زمانی‌که کمیسیون انتخابات تصامیم جدید خود را اعلام کرد نیز در بسیاری از مراکز رای‌دهی، کارمندان این کمیسیون از آن تصمیم بی‌خبر بودند.

این مسؤول فیفا همچنان می‌گوید که گزارش‌هایی از ولایت‌های مختلف وجود دارد که حاکی از تخلفات انتخاباتی است. به گفته‌ی او، در ۷۶۶ مرکز رای‌دهی، اصلا مواد حساس انتخابات ارسال نشده بود و به همین دلیل، این مراکز مسدود باقی ماندند.

آقای راسخ می‌گوید: «عکس ها و مواد کمپاینی نامزدان نیز در صد متری مراکز رای‌دهی نباید دیده شود، اما در دو مرکز که ما از نزدیک شاهد بودیم، حتا در درون مرکز رای‌دهی نصب بود. افراد مسلح نباید در درون محلات بالای سر کارمند کمیسیون باشد، اما در یکی دو مرکز حضور داشتند.»

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، ساعت هفت صبح امروز آغاز شد و قرار بود تا ساعت سه پس از چاشت پایان یابد؛ اما کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که به خاطر مشکلات پیش آمده در دستگاه‌های بایومتریک و فهرست رای‌دهندگان، این روند، تا ساعت ۵ پس از چاشت امروز تمدید شده است.