وزارت خارجه: از خاک افغانستان در برابر پاکستان استفاده نشده است

صبح کابل
وزارت خارجه: از خاک افغانستان در برابر پاکستان استفاده نشده است

وزارت خارجه، ادعای سخن‌گوی ارتش پاکستان مبنی بر دست‌داشتن یکی از بزرگان قومی ولایت ننگرهار در حملات تروریستی بر دانشگاه زراعت پشاور را رد کرده است.

در اعلامیه‌ای که روز یک‌شنبه (۲۵ عقرب)، از سوی وزارت خارجه منتشر شده، آمده است که ادعای سخن‌گوی ارتش پاکستان مبنی بر استفاده از خاک افغانستان در برابر این کشور، بی‌اساس است.

در اعلامیه آمده است: «دولت افغانستان به عنوان قربانی تروریزم، متعهد به مبارزه علیه تروریزم است و هرگز اجازه نمی‌دهد از خاکش برای انجام فعالیت‌های تخریبی علیه کشورهای دیگر استفاده شود. دولت افغانستان، بر هماهنگ‌سازی تلاش‌های جهانی در راستای مبارزه‌ی مشترک با تروریزم و منابع تمویل، تجهیز و پناه‌گاه‌های گروه‌های تروریستی در منطقه ادامه خواهد داد.»

پیش از این، سخن‌گوی ارتش پاکستان، ادعا کرده بود که فریدون‌خان مهمند، از بزرگان قومی ولایت ننگرهار، در حملات تروریستی بر دانشگاه زراعت پشاور دست دارد.

با این حال، وزارت خارجه گفته است که به منظور روشن‌شدن حقایق، باید هیئت باصلاحیت بین‌المللی از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد موظف شود تا حملات و عاملان تروریزم را در خاک افغانستان و ادعاهای دولت پاکستان را مورد بررسی جدی و مسوولانه قرار دهد.

وزارت خارجه، تاکید کرده است، در حالی که دولت افغانستان در هفته‌ی جاری برای میزبانی از عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان آمادگی می‌گیرد، انتظار می‌رفت تا دولت پاکستان مسایل مورد علاقه و قابل بحث را از طریق میکانیزم‌های موجود همکاری دوجانبه میان دو کشور مطرح کند.

قرار است در هفته‌ی روان، عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، به کابل سفر کند. گفته می‌شود که آقای خان در این سفر، در دیدار با مقام‌های دولت افغانستان، در مورد روند صلح، توسعه‌ی همکاری‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و تجارتی گفت‌وگو خواهد کرد.

سفر عمران خان به کابل، در حالی قرار است انجام شود که حکومت افغانستان همواره پاکستان را به حمایت از گروه‌های تندرو متهم کرده و این کشور را یکی از عوامل ادامه‌ی ناامنی در افغانستان دانسته است؛ اتهامی که هم‌واره از سوی اسلام‌آباد رد شده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x