چهار روز جنگ در ولسوالی بلخاب؛ طالبان ۹ ایست بازرسی در شهر بامیان ایجاد کردند

عصمت امین
چهار روز جنگ در ولسوالی بلخاب؛ طالبان ۹ ایست بازرسی در شهر بامیان ایجاد کردند

منابع محلی در ولایت بامیان، می‌گویند که به دنبال جنگ در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل، طالبان محدودیت‌های شدیدی را بر باشندگان ولایت بامیان وضع کرده‌اند.

یک منبع به صبح کابل، گفت که پس از چهار روز جنگ میان طالبان و نیروهای مولوی مهدی در بلخاب، طالبان ۹ ایست بازرسی در نه ساحه‌ی شهر بامیان ایجاد کرده و همه‌ی رفت‌وآمدهای مردم را بررسی می‌کنند.

منبع، افزود که طالبان در ساحات دهن ملاغلام، چوک‌های قانون اساسی، میرهاشم، الکین، شهید مزاری، شهید ضحاک، سرک نو، دهن زرگران و جاده معارف شهر بامیان ایست‌های بازرسی ایجاد کرده‌اند.

با توجه به مساحت شهر بامیان، طالبان در هر یک کیلومتری یک ایست بازرسی ایجاد کرده و این مسأله، زندگی باشندگان بامیان را با چالش‌های زیادی روبه‌رو کرده است.

در همین حال یک منبع، گفت که دو روز پیش افراد طالبان، یک بزرگ محلی بامیان را بازداشت و به جای نامعلومی منتقل کرده‌اند. فرد بازداشت‌شده، حاجی ستار خان نام دارد و از نزدیکان قیس خان وکیلی، عضو مجلس سنای حکومت پیشین است.

گفته می‌شود که افراد طالبان در بامیان دست به آزار و اذیت مردم می‌زنند. در تازه‌ترین مورد، روز سه‌شنبه -۷ سرطان-، مولوی مسعود سرحدی، آمر امنیت فرماندهی امنیه طالبان در بامیان و برادر ملا عبدالله سرحدی یک ‌کار عادی را در وسط بازار بامیان لت‌وکوب کردند.

همین‌ گونه، منابع می‌گویند که مقام‌های محلی طالبان در بامیان، تلاش می‌کنند که تحت عنوان شناسایی آسیب‌دیدگان و کمک‌ به آن‌ها به بلخاب می‌روند تا در مورد مولوی مهدی و افرادش معلومات جمع‌آوری کنند.

این همه در حالی است که عبدالله سرحدی، والی طالبان در بامیان، اطمینان می‌دهد که هیچ گونه مشکل امنیتی در این ولایت وجود ندارد.