نی: خبرنگاران بازداشت‌شده در کندهار هرچه زودتر آزاد شوند

صبح کابل
نی: خبرنگاران بازداشت‌شده در کندهار هرچه زودتر آزاد شوند

حمایت‌کننده‌ی رسانه‌های آزاد افغانستان (نی)، خواستار رهایی فوری چهار خبرنگار بازداشت‌شده از سوی نیروهای امنیت ملی در ولایت کندهار شده است.

در اعلامیه‌ای که روز سه‌شنبه -۵ اسد- از سوی نی نشر شده، آمده است؛ با وجود این که ۲۴ ساعت از بازداشت چهار خبرنگار بازداشت‌شده از سوی اداره‌ی امنیت ملی در کندهار می‌گذرد؛ اما تا هنوز روشن نیست که آن‌ها در چه وضعیتی به سر می‌برند.

بسم‌الله وطن‌دوست، قدرت سلطانی و محب عبیدی، کارمندان رادیو صدای ملت و ثنا‌الله صیام، تصویربردار آژانس شینهوا، روز دوشنبه -۴ اسد-، پس از آن در شهر کندهار از سوی نیروهای امنیت ملی بازداشت شدند که گفته می‌شود به ولسوالی اسپین‌بولدک رفته و با یکی از فرماندهان این گروه دیدار و مصاحبه کرده بودند.

در اعلامیه‌ی نی، آمده است: «اداره‌ی امنیت ملی کندهار، گفته بود که بازداشت این خبرنگاران به دستور شورای امنیت صورت گرفته است و آن‌ها به زودی رها خواهند شد؛ اما اکنون که بیشتر از ۲۴ ساعت از بازداشت آن‌ها می‌گذرد، از سرنوشت آن‌ها خبری در دست نیست و خانواده‌های شان نگران وضعیت ناروشن آن‌ها استند.»

نی، بازداشت این خبرنگاران را خلاف قانون دانسته و خواستار رهایی فوری آن‌ها شده و از اداره‌ی امنیت ملی، خواسته است که اگر مشکلی در این زمینه وجود دارد، باید از مجاری قانونی آن را بررسی و پیگیری کند.

این نهاد، گفته است که بازداشت خبرنگاران به گونه‌ی غیرقانونی، سبب خواهد شد تا خبرنگاران نتوانند به مناطق جنگی رفته و از وضعیت کسانی که در مناطق جنگی گیر مانده اند، گزارش تهیه و آن را بازتاب دهند.