سران گروه ۲۰: کمک‌ها به افغانستان بدون به رسیمت‌شناختن دولت طالبان ادامه می‌یابد

صبح کابل
سران گروه ۲۰: کمک‌ها به افغانستان بدون به رسیمت‌شناختن دولت طالبان ادامه می‌یابد

سران کشورهای عضو گروه ۲۰، اعلام کردند که کمک‌های بشردوستانه به شهروندان افغانستان بدون به رسیمت‌شناختن دولت طالبان ادامه می‌یابد.

گروه ۲۰ روز سه‌شنبه -۲۰ میزان-، با برگزاری نشست فوق‌العاده‌ای در مورد افغانستان، تعهد کردند که برای جلوگیری از فاجعه‌ی اقتصادی در این کشور تلاش می‌کنند.

در این نشست، تأکید شد که کمک‌های بشردوستانه از طریق سازمان‌های مستقل بین‌المللی و به گونه‌ی مستقیم به مردم افغانستان توزیع می‌شود که این به معنای به رسیمت شناختن دولت طالبان نیست.

ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا که میزبانی این نشست را به عهده داشت، گفت که نگرانی‌ها در مورد وقوع فاجعه‌ی بشری در افغانستان پس از برگشت طالبان به قدرت، شدیدا در حال افزایش است.

با این حال اما؛ آقای دراگی افزود که کمک‌‌رسانی به مردم افغانستان بدون تعامل با طالبان دشوار خواهد.

جو بایدن، رییس‌جمهور امریکا نیز در این نشست، گفت که کمک‌ها به شهروندان افغانستان باید از طریق سازمان‌های بین‌المللی به این کشور صورت گیرد، نه گروه طالبان.

آقای بایدن هم‌چنان، گفت که هنوز هم‌ تهدیدهای گروه‌های تروریستی به ویژه داعش وجود دارد.

سایر اعضای گروه ۲۰ نیز بر ادامه‌ی کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تأکید کرد. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، گفت که فروپاشی اقتصادی در افغانستان به نفع هیچ کسی نیست و جهان باید جلو بروز  هرج‌ومرج در این کشور را بگیرد.

صدراعظم آلمان، اطمینان داد که کشورش به تعهد خود برای پرداخت ۶۰۰ میلیون یورو کمک به مردم افغانستان پایبند است.

همین‌گونه انتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نیز بر نقش این سازمان برای توزیع کمک‌ها تأکید کرد؛ زیرا به گفته‌ی آقای گوترش، بسیاری از کشورهای جهان نمی‌خواهند که روابط مستقیمی با گروه طالبان داشته باشد.

با این همه، سران گروه ۲۰ پس از این نشست، با صدور بیانیه‌ی مشترکی از طالبان خواستند که جلو فعالیت‌های گروه افراطی را در افغانستان بگیرند.

نشست فوق‌العاده‌ی سران گروه ۲۰ در حالی در مورد وضعیت افغانستان برگزار شد که شهروندان افغانستان پس از به قدرت‌رسیدن طالبان شدیدا با مشکلات اقتصادی روبه‌رو شده اند.

دو روز پیش دبیرکل سازمان ملل متحد، گفت که بحران اقتصادی تقریبا ۱۸ میلیون –نصف جمعیت افغانستان- را متاثر ساخته و با فرا رسیدن زمستان ممکن است که این مشکلات افزایش پیدا کند.