بررسی تازه؛ ۹۴ درصد شهروندان افغانستان از وضعیت زندگی شان رنج می‌برند

صبح کابل
بررسی تازه؛ ۹۴ درصد شهروندان افغانستان از وضعیت زندگی شان رنج می‌برند

بررسی‌های نهاد گلوپ – Gallup -، نشان می‌دهد که ۹۴ درصد شهروندان افغانستان از وضعیت کنونی زندگی شان رنج می‌برند.

یافته‌های گلوپ که به تازگی نشر شده نشان می‌دهد، رنجی که شهروندان افغانستان از وضعیت زندگی شان متحمل می‌شوند، بالاترین ریکاردی است که از سال ۲۰۰۵ به این طرف در جهان ثبت شده است.

بر اساس این سروی، زنان افغانستان بیش‌تر از مردان از وضعیت زندگی شان رنج می‌برند. چنان چه ۹۶ درصد زنان و ۹۲ درصد مردان، گفته اند که زندگی شان رنج‌آور است.

یافته‌های این بررسی‌، هم‌چنان نشان می‌دهد که از هر چهار نفر در افغانستان، سه نفر شان که ۷۵ درصد است، گفته اند که قادر به تهیه غذای مورد نیاز خانواده‌های شان نیستند.

با این حال نهاد گلوپ، گفته است که پس از سقوط نظام پیشین و تسلط طالبان، زنان و مردان افغانستان با بدرفتاری شدید این گروه روبه‌رو بوده اند. بر اساس این بررسی، پس از آمدن طالبان، احترام به زنان این کشور ۳۱ درصد کاهش یافته است.

بررسی‌های گلوپ هم‌چنان نشان می‌دهد، رنجی که شهروندان افغانستان از زندگی شان می‌برند، سبب شده که اکثر شهروندان تلاش می‌کنند که کشور شان را ترک کنند.

حدود ۵۳ درصد شرکت‌کنندگان این سروی، گفته اند که اگر راهی پیدا کنند، برای همیشه افغانستان را ترک می‌کند. بیش‌تر آن‌ها، گفته اند که می‌خواهند به ترکیه، آلمان، کانادا و ایالات متحده‌ی امریکا بروند.

در همین حال طالبان به این سروی واکنش نشان داده و آن‌ را تبلیغات دشمن خوانده است. ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی طالبان روز چهارشنبه -۱۳ دلو-، در برگه‌ی تویترش نوشته است: «ما این تبلیغات را رد می‌کنیم، جنگ و تلفات در افغانستان اکنون تمام شده است، مردم در صلح و امنیت زندگی می کنند. مشکلات اقتصادی از قبل وجود داشت؛ اما امارت اسلامی برای جلوگیری از آن تلاش می‌کند.»

مجاهد، افزوده که نشر گزارش‌های ناامیدکننده‌ی بی‌اساس کار دشمنان مردم افغانستان است.