جنرال هیبت‌الله علی‌زی: حامد کرزی می‌خواست قدرت را به دست بگیرد؛ اما اجازه ندادم

صبح کابل
جنرال هیبت‌الله علی‌زی: حامد کرزی می‌خواست قدرت را به دست بگیرد؛ اما اجازه ندادم

ماه‌ها پس از سقوط حکومت پیشین به دست طالبان، جنرال هیبت‌الله علی‌زی، آخرین رییس ستاد ارتش جمهوریت، می‌گوید که حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین می‌خواست که پس از فرار اشرف غنی وارد ارگ شود و قدرت را دوباره به دست بگیرد.

آقای علی‌زی به تازگی در مصاحبه‌ با مجله‌ی امریکایی وار زون، گفته است که آقای کرزی پس از فرار غنی به بسم‌الله خان، وزیر دفاع حکومت پیشین تماس گرفت و به نحوی از او خواست که او را به ارگ ببرند تا قدرت را به دست بگیرد.

او، تأکید کرده که در آن زمان فکر نمی‌کرد که حامد کرزی شخص مناسبی برای رهبری کشور باشد و به همین دلیل با آمدن دوباره‌ی او به ارگ مخالفت کرده است.

این جنرال ارتش پیشین، گفته است که حامد کرزی دیگر فرد مناسبی برای رهبر افغانستان نیست؛ زیرا او شانس خود را در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۴ امتحان کرد.

هیبت‌الله علی‌زی در بخش دیگری از حرف‌هایش، به آغاز دوباره‌ی گفت‌وگوها با طالبان اشاره کرده و گفته است، در صورتی که گفت‌وگو با این گروه نتیجه‌ ندهد، قطعا جنگ داخلی رخ خواهد داد.

گفتنی است که علی‌زی از جنرالان ارشد جمهوریت بود که در روزهای اخیر حکومت پیشین به عنوان رییس ستاد ارتش افغانستان تعیین شد؛ اما پس از سقوط حکومت، او نیز همانند دیگر مقام‌های نظامی کشور را ترک کرد.