جنرال مکنزی: حملات هوایی امریکا در حمایت از سربازان افغانستان ادامه خواهد یافت

صبح کابل
جنرال مکنزی: حملات هوایی امریکا در حمایت از سربازان افغانستان ادامه خواهد یافت

جنرال فرانک کنت مکنزی، فرمانده‌ی نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان، گفته است که حملات هوایی ایالات متحده به حمایت از نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان، ادامه خواهد یافت.

آقای مکنزی، روز یک‌شنبه -۳ سرطان- به خبرنگاران گفته است که حملات هوایی امریکا در حمایت از نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان، در جریان چند روز گذشته افزایش یافته است.

او گفته است: «اگر طالبان به حملات شان ادامه دهند، امریکا آماده است تا سطح حمایت هوایی از نیروهای افغانستان را در هفته‌های آینده افزایش دهد.»

آقای مکنزی، هم‌چنان گفته است که حکومت افغانستان روزهای سختی را در پیش رو خواهد داشت و پیروزی طالبان نیز ناممکن خواهد بود.

او افزود که نیروهای هوایی امریکا، این توانایی را حفظ خواهند کرد تا حملات هوایی را در افغانستان علیه داعش و القاعده انجام دهند.

این در حالی است که پس از آغاز روند خروج سربازان امریکایی از افغانستان در اول ماه می سال روان میلادی، حملات طالبان در سراسر افغانستان افزایش یافته و در برخی موارد، جنگ‌جویان طالب خود را تا نزدیکی شهرها رسانده اند.

مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا، روز چهارشنبه -۳۰ سرطان/۲۱جولای- در ‏واشنگتن، به خبرنگاران گفته بود که از میان ۴۱۹ مرکز ولسوالی در افغانستان، کنترل بیش‌تر از ‌‏۲۰۰ مرکز در دست طالبان است‎.‎

به گفته‌ی او، جنگ‌جویان طالب، نتوانسته اند تا مراکز ولایت‌ها را تصرف کنند؛ اما حمله‌های شان ‏را در اطراف نیمی از مراکز ولایت‌ها افزایش داده اند‎.‎

با این حال، اخیرا، رییس‌جمهور غنی، از تدوین طرح شش‌ماهه‌ای برای بهبود وضعیت امنیتی در ‏افغانستان، خبر داده است‎.‎

از سویی هم، اجمل‌عمر شینواری، سخن‌گوی مشترک نهادهای دفاعی و امنیتی، چند روز پیش در ‏یک نشست خبری، گفت که نیروهای دفاعی و امنیتی، در برخی از مناطق افغانستان از حالت ‏دفاعی به حالت تهاجمی تغییر موضع داده اند‎.‎

به گفته‌ی آقای شینواری، نیروهای دفاعی و امنیتی، توانسته اند تا بیش‌تر از ۲۵ ولسوالی را از ‏کنترل جنگ‌جویان طالب آزاد کنند‎.‎

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x