جنرال سمیع سادات: طالبان به هیچ قیمتی نمی‌توانند قدرت را در افغانستان حفظ کنند

عصمت امین
جنرال سمیع سادات: طالبان به هیچ قیمتی نمی‌توانند قدرت را در افغانستان حفظ کنند

جنرال سمیع سادات، فرمانده‌ی عمومی پیشین امنیت کابل، می‌گوید که اگر اشرف غنی، رییس‌جمهور افغانستان فرار نمی‌کرد، طالبان به راحتی نمی‌توانستند که وارد کابل شوند.

آقای سادات در یک گفت‌وگوی ویژه با افغانستان اینترنشنال تأکید کرد، در صورتی که رییس‌جمهور پیشین در ارگ ریاست‌جمهوری می‌ماند، او و سایر سربازان و افسران افغانستان حاضر بودند که از کابل دفاع کنند.

او، گفت: «در صورتی که اکثریت وسایل قوای هوایی افغانستان، جنرالان ورزیده، وزارت دفاع، مقر رییس‌ ستاد ارتش، قومندانی عملیات‌های خاص در کابل بود و مردم کابل با انگیزه بلند و تنفر از طالبان حضور داشتند، امکان این که طالبان بتوانند به زور وارد کابل شوند، بسیار سخت بود.»

به گفته‌ی سادات، اگر اشرف غنی نگران جان و امنیت شخصی خودش بود، نیروهای امنیتی می‌توانستند که تدابیر امنیتی جدی‌ای را برای حفظ جان رییس‎‌جمهور بگیرند.

با این حال، آقای سادات در این گفت‌وگو، گفت که هرچند طالبان اکنون قدرت را در اختیار دارند؛ اما تأکید کرد که طالبان به هیچ قیمتی نمی‌توانند قدرت‌شان را در افغانستان حفظ کنند.

او، افزود: « امروز افغان‌ها در حضور طالبان عزت ندارند، نان ندارند، خانه ندارند، اجازه سفر ندارند، اجازه رفتن به مکتب ندارند و طالبان هیچ نوع مشروعیتی نه در داخل و نه در بیرون از افغانستان ندارند.»

این جنرال پیشین ارتش، هم‌چنان از جبهه‌هایی که در برابر طالبان شکل گرفته به ویژه جبهه‌ی مقاومت ملی، اعلام حمایت کرد و گفت که با احمد مسعود در ارتباط است و از جبهه‌ی مقاومت ملی نیز حمایت می‌کند.

او اطمینان داد، با توجه به نفرتی که مردم افغانستان از طالبان دارند، مقاومت‌های مردمی پیروز خواهد شد. سادات، جنگ در برابر طالبان را جنگ برای آزادی افغانستان خواند.