وزیر دفاع آلمان: امیدواریم نتیجه‌ی انتخابات افغانستان زودتر اعلام شود

صبح کابل
وزیر دفاع آلمان: امیدواریم نتیجه‌ی انتخابات افغانستان زودتر اعلام شود

وزیر دفاع آلمان، ابراز امیدواری کرده است که نتیجه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، به زودی اعلام شود.

آنه گرت کرمپ‌کارنباور، وزیر دفاع آلمان، روز سه‌شنبه (۱۲ قوس) در یک نشست خبری مشترک با رییس‌جمهور غنی در کابل، گفت که امیدوار است تا نتیجه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری، هرچه زودتر اعلام شود.

او افزود: «امیدوارم نتیجه‌ی انتخابات، طوری که برای همه قابل قبول باشد، در زودترین فرصت ممکن اعلام شود و سپس، حکومت مستحکمی در افغانستان ایجاد شود تا بتواند در گفت‌وگوهای صلح با طالبان، نقش برجسته‌ای ایفا کند.»

وزیر دفاع آلمان، در حالی در مورد نتیجه‌ی انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان سخن می‌زند که اخیرا، جنجال‌های انتخاباتی  در این کشور، به اوج خود رسیده است. دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، هشدار داده است که اگر ۳۰۰ هزار رأی مشکوک باطل نشود، به اعتراض‌های خود ادامه خواهد داد.

از سویی هم، کمیسیون مستقل انتخابات گفته است، ۳۰۰ هزار رأیی که برخی از دسته‌های انتخاباتی آن را مشکوک عنوان می‌کنند، هیچ گونه مشکل تخنیکی نداشته و معتبر است.

با این وجود، اعتراض هواداران برخی از دسته‌های انتخاباتی در ۷ ولایت شمالی، مانع ادامه‌ی روند بازشماری و تفتیش آرا شده است. هواداران دسته‌ی انتخاباتی ثبات و همگرایی، همه‌روزه در ولایت‌های شمالی، راهپیمایی برگزار می‌کنند و علیه تقلب شعار می‌دهند.

با این حال، وزیر دفاع آلمان، تأکید می‌کند که کشورش، خواستار برقراری صلح و ثبات پایدار در افغانستان است.

از سویی هم، رییس‌جمهور غنی می‌گوید، آلمان، اولین کشوری بوده که همواره بر حفظ دست‌آورهای ۱۸ سال اخیر در افغانستان تأکید کرده و در ایجاد مفاهمه نیز نقش تسهیل‌کننده‌ای ایفا کرده است.

آقای غنی، همچنان گفت که با وزیر دفاع آلمان، در مورد موضوعاتی همچون همکاری‌های منطقوی، محیط زیست و نقش زنان و جوانان در عرصه‌های مختلف زندگی، گفت‌وگو کرده است.