وزیر دفاع آلمان: هدف برلین، عقب‌نشینی منظم از افغانستان است

محمد گوهری
وزیر دفاع آلمان: هدف برلین، عقب‌نشینی منظم از افغانستان است

آنه‌گرت کرامپ کارن‌باوئر، وزیر دفاع آلمان، می‌گوید که هدف کشورش این است که به گونه‌ی منظم از افغانستان بیرون شود.

بانو کارن‌باوئر که روز جمعه (۸ حوت)، در یک سفر از پیش اعلام‌نشده به مزارشریف آمد، با نظامیان آلمانی در این شهر دیدار و گفت‌وگو کرد.

او ضمن این که گفت؛ کشورش از گفت‌وگوهای صلح افغانستان حمایت می‌کند، هم‌چنان تأکید کرد که افغانستان نیاز به راهکاری دارد که تنش‌ها میان دو طرف به گونه‌ی فوری حل شود.

در حالی که وزیر دفاع آلمان از ادامه‌ی ماموریت نظامیان این کشور در افغانستان خبر داد و گفت که هدف آن‌ها عقب‌نشینی منظم است، هشدار داد که خروج نا‌به‌هنگام نیروهای ناتو، می‌تواند روند صلح افغانستان را با خطر مواجه کند.

او در همین حال گفت که اگر قرار است نیروهای ناتو تا پایان ماه اپریل در افغانستان بمانند، باید آمادگی موج بیشتر خشونت‌ها در برابر شان را داشته باشند.

این در حالی است که به تازگی کابینه‌ی آلمان، اعلام کرده که حضور سربازان این کشور را در افغانستان تا ۳۱ جنوری سال ۲۰۲۲ میلادی تمدید کرده است. این تصمیم، در نشست روز چهارشنبه (۶ حوت)، کابینه‌ی آلمان گرفته شده و نیاز به تایید پارلمان فدرال این کشور دارد.

به نقل از دویچه‌وله، استیفن سایبرت، سخنگوی دولت آلمان، گفته است که تاریخ جدید، شرایط پیچیده‌ی افغانستان را به درستی در نظر می‌گیرد و انعطاف‌پذیری لازم را برای انجام واکنش در صورت تغییر وضعیت ناپایدار امنیت و تهدید، امکان‌پذیر می‌کند.

آلمان در حال حاظر ۱۱۰۰ سرباز در افغانستان دارد. آلمان پس از امریکا، بیشترین شمار سربازان خود را در چارچوب ماموریت حمایت قاطع در افغانستان حفظ کرده و بیشتر سربازان این کشور نیز در ولایت بلخ حضور دارند.