غنی: خشونت راه ایجاد هم‌پذیری نیست

صبح کابل
غنی: خشونت راه ایجاد هم‌پذیری نیست

رییس جمهور غنی، تأکید می‌کند که خشونت راه ایجاد هم‌پذیری نیست و طالبان باید از کشتار غیرنظامیان دست بردارند.

آقای غنی، روز شنبه (۲۹سرطان)، در سمپوزیم بین‌المللی شهری، گفت که از طالبان تسلیمی نخواسته، بلکه مذاکره‌ی آبرومندانه برای برقراری صلح پایدار خواسته است.

او افزود: «ما از طالبان خط تسلیمی نخواستیم، مذاکره‌ی آبرومندانه برای صلح پایدار خواستیم؛ آن‌ها هم باید قبول کنند که با افغان‌هایی طرف استند که مذاکره می‌خواهند. صلح هدف ماست، هیچ کسی بیشتر از ما برای صلح اراده‌ی محکم‌تری ندارد.»

آقای غنی با تأکید بر این که خشونت راه ایجاد هم‌پذیری نیست، گفت، در حالی که چند روز بعد، روند مذاکره از سر گرفته می‌شود، طالبان افراد بی‌گناه را می‌کشند. او علاوه کرد که حمله بر غیرنظامیان ظلم و فاجعه است و سبب رکود خواهد شد.

رییس جمهور غنی گفت: «حمله بر دانشگاه‌ها، مکاتب، مساجد، شفاخانه‌ها، اطفال و غیرنظامیان، حمله بر تمدن، دین و عزت ملی است و هرکسی که مسؤولیت این حملات را می‌پذیرد، فاسق، خائن ملی، جابر و از اسلام بی‌خبر است.»

این در حالی است که حوالی صبح روز جمعه (۲۸سرطان)، انفجاری در نزدیکی دروازه‌ی ورودی دانشگاه کابل صورت گرفت. در این انفجار، ۸ نفر کشته شدند و ۳۳ نفر دیگر زخم برداشتند. هیچ گروهی مسؤولیت این انفجار را به عهده نگرفته، اما دولت افغانستان، طالبان را مسؤول آن می‌داند.